Trump: kohtumine Kimiga võib edasi lükkuda

{{1527008160000 | amCalendar}}
Foto: SIPA/Scanpix

USA president Donald Trump möönis teisipäeval, et 12. juunile kavandatud kohtumine Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga võib edasi lükkuda.

"See ei pruugi 12. juunil välja tulla," ütles Trump väljavaadete kohta pidada Kimiga Singapuris kõnelusi.

"Kui see ei juhtu, siis võibolla juhtub see hiljem," sõnas USA president, alustades Valges Majas kõnelusi Lõuna-Korea riigipea Moon Jae-iniga.

"On teatud tingimused, mis peavad aset leidma. Ma arvan, et me saame need tingimused. Kui me ei saa, kohtumist ei tule," lausus ta.

Samas suhtub Kim Trumpi hinnangul tuumarelvadest loobumisse tõsiselt. "Minu arvates ta on tõsine. Ma arvan, et ta on väga tõsine (tuumaleppe küsimuses)," sõnas ta.

Ühendriikide riigipea sõnas ka, et "kokkulepete puhul on asjad alati viimase hetkeni lahtised". "Ma olen sõlminud palju kokkuleppeid ning kunagi pole võimalik ette teada," lausus ta.

Moon ütles, et tippkohtumisel on kaalul Korea poolsaare "saatus ja tulevik", ja lisas, et tema hinnangul suhtub Kim tippkohtumisse tõsiselt.

"Tänu teie visioonile rahu saavutamisest läbi tugevuse ja teie tugeva juhtimise leiame ennast sammu võrra lähemal unistusele saavutada Korea poolsaare tuumavabaks muutmine," ütles Lõuna-Korea president Trumpile.

"Kõik see sai teoks tänu teile," lausus Moon, rõhutades tänu diplomaatiale saavutatud käegakatsutavaid tulemusi, nagu Ühendriikide kodanike vabanemine Põhja-Korea vanglast.

Ühendriikide president on investeerinud plaanitavasse kohtumisse Põhja-Korea liidriga palju poliitilist kapitali, mistõttu usuvad nii USA ametnikud kui ka vaatlejad, et kohtumine toimub.

Kaalul on palju ning tippkohtumisest võib sõltuda, kas Korea poolsaarele saabub rahu või suureneb hoopis tuumasõja oht.

Tippkohtumine sattus küsimärgi all eelmisel nädalal, kui Põhja-Korea ähvardas selle ära jätta, sest USA nõuab riigilt "ühepoolset tuumarelvadest loobumist". Lisaks tühistas stalinistlik riik kõrgetasemelised kõnelused Lõuna-Koreaga.

Põhja-Korea heitis Washingtonile ette ka ühisõppuste korraldamist Lõuna-Koreaga ning katseid suruda riigile peale "Liibüa või Iraagi saatust".

Trumpi sõnul muutus Kimi suhtumine pärast teist külaskäiku Hiina mai algul. "Pärast seda kohtumist oli suhtumine teistsugune ja ma olin pisut üllatunud. Olukord muutus pärast seda kohtumist ja ma ei saa öelda, et oleksin õnnelik." 

Samas ütles USA president, et Põhja-Korea liider oleks kokkuleppe saavutamise korral väga õnnelik, sest sellega kaasneks majanduslik kasu.

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: