Põhja-Korea tippkindral suundub USA-sse Pompeoga kohtuma ({{commentsTotal}})

Mike Pompeo ja Kim Yong-chol.
Mike Pompeo ja Kim Yong-chol. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Kõrge Põhja-Korea ametiisik suundus kolmapäeval Pekingist Ühendriikidesse kõrgetasemelistele kõnelustele enne kavandatavat tippkohtumist Donald Trumpi ja Kim Jong-uni vahel.

Põhja-Korea Töölispartei keskkomitee asejuht ja Kimi parem käsi kindral Kim Yong-chol kohtub New Yorgis USA välisministri Mike Pompeoga, märkisid ametnikud.

Trump kinnitas Twitteris kindrali tulekut ja kiitles, et Washingtonil on suurepärane meeskond kõnelusteks, millega loodetakse leida lahendus põlisvaenlaste tuumavastasseisule. President loodab endiselt, et läbirääkimised toimuvad 12. juunil Singapuris.

"Praegu leiavad aset tippkohtumise ja muuga seotud kokkusaamised. Põhja-Korea aseesimees Kim Young-chol on teel New Yorki. Kindel vastus minu kirjale, tänan!" kirjutas Trump.  

Trump kohtub 7. juunil Washingtonis ja Jaapani peaministri Shinzo Abega, ütles Valge Maja pressiesindaja Sarah Sanders.

"Alates presidendi 24. mai kirjast Põhja-Korea liidrile Kim Jong-unile, on põhjakorealased asunud tegutsema," lisas ta.

"Ühendriigid jätkavad aktiivselt valmistumist president Trumpi oodatavale tippkohtumisele liider Kimiga Singapuris," lisas ta.

Vene välisminister sõidab Põhja-Koreasse

Vene välisminister Sergei Lavrov sõidab neljapäeval Põhja-Koreasse, et arutada selle riigi tuumaprogrammi ja kahepoolset koostööd, teatas Vene välisministeerium.

"Vene välisministri Sergei Lavrovi ametlik visiit Korea Demokraatlikku Vabariiki leiab aset 31. mail," on öeldud välisministeeriumim kolmapäevases avalduses.

Diplomaadid arutlevad ka teiste oluliste rahvusvaheliste küsimuste üle, teatas välisministeerium.

Aprillis kohtus Põhja-Korea välisminister Ri Yong-ho Lavroviga Moskvas.

Vene välisministri visiit leiab aset enne kavandatavat tippkohtumist USA presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni vahel. Washington tahab Põhja-Korea sanktsioonide tühistamiseks Pyongyangilt tuumaarsenalist loobumist.

Lavrov: Põhja-Korea peab tuumarelva vastu saama julgeolekutagatised

Vene välisminister Sergei Lavrov ütles, et Korea olukorra lahendamine peab päädima mitmepoolsete läbirääkimistega nõndanimetatud kuuiku osalusel, tuumarelvast loobumine aga piirkonna julgeolekutagatistega.

"Selle protsessi lõppjärgus, nagu pakutigi Vene-Hiina teekaardis Põhja-Korea olukorra lahendamiseks, on möödapääsmatud mitmepoolsed läbirääkimised, kus osaleksid kindlasti kõik kuus riiki, kes juba ammu selles protsessis osalevad," ütles Lavrov kolmapäeval Primakovi konverentsil.

"Korea poolsaare tuumavabaks muutmist peab saatma kogu Kirde-Aasia piirkonna rahu ja püsikindlust tagava mehhanismi loomine," rõhutas Vene välisminister.

Rääkides eelseisvast visiidist Põhja-Koreasse, märkis Lavrov, et selle käigus "on tema jaoks väga kasulik mõista Põhja-Korea naabrite suhtumist kõikidesse nendesse küsimustesse".

Lavrov: Venemaa kutsub Iraani ja USA-d läbirääkimistelaua taha

Moskva kutsub Washingtoni üles alustama Teheraniga läbirääkimisi ja arvab, et USA on võtnud suuna Iraani isoleerimisele, et sundida too oma poliitikat muutma, lisas Lavrov.

"Praegu kahjuks on USA võtnud muu hulgas suuna Iraani isoleerimisele, arvestusega see kuidagi kägistada ja sundida oma poliitikat muutma," sõnas Venemaa välisminister.

"Üks esitatavatest tingimustest on, et Iraan muudab oma käitumist piirkonnas. See on sama kui meid palutaks muuta oma käitumist kõikjal, enne kui meiega hakatakse tavakombel rääkima. Vaja on istuda läbirääkimiste laua taha," rõhutas ta.

Ministri sõnutsi ei ole Venemaa nõus hinnangutega, mis tuginevad teesile, et Iraan on kõikide piirkonna hädade allikas: nii Süürias, Palestiinas, Liibanonis, Iraagis kui mujal, mainitakse veel hulka riike.

Lavrov rõhutas "islami lõhe täielikku hukatuslikkust ja suurt ohtlikkust, sest enamiku Pärsia lahe monarhiate ja Iraani suhted on jõudnud juba usulõheni, kus sunniidid ja šiiidid on muudetud surmavaenlasteks, mis on väga kahetsusväärne".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: