Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saksamaa tahab Suurbritannia Euroopa satelliidisüsteemist välja jätta

Galileo satelliit.
Galileo satelliit. Autor/allikas: P. Baudon/ESA-CNES-ARIANE/SIPA/Scanpix

Kildkond Euroopa Komisjonist, keda toetab ka Saksamaa, on tekitanud Brüsseli ja Pariisi vahel lahkheli oma plaaniga jätta Suurbritannia välja Euroopa Liidu Galileo satelliidi navigatsioonisüsteemist.

Tüli Galileo projekti üle põhineb Brüsseli soovil mitte lubada Suurbritanniale pärast Brexitit ligipääsu süsteemi kontrollivatele koodidele. Teoreetiliselt võimaldab see EL-il keelata süsteemi krüpteeritud versiooni kasutamise Briti sõjaväele. Osa liikmesriikidest arvavad aga, et see kahjustaks julgeolekukoostööd pärast Brexitit, vahendas Times.

Prantsuse ametnikud on eraviisiliselt öelnud komisjonile, et neile ei meeldi ettepanek keelata pärast Brexitit Suurbritanniale ligipääs Euroopa Liidu ülesele navigatsioonisüsteemile, mida saavad kasutada valitsused ja sõjaväed. Lisaks prantslastele on Suurbritannia projektist väljatõrjumisele vastu Hispaania, Rootsi, Holland ja Balti riigid.

"Vastuvõetamatu on see, et julgeolek tuuakse ohvriks kildkonnale, kes tahab kasutada Brexitit - nagu nad nimetavad - "pedagoogiliseks harjutuseks" selleks, et näidata Euroopa Liidu liikmelisuse kasu ja sellest lahkumise hinda," kommenteeris üks Euroopa diplomaat.

"Eelkõige meeldib see idee Saksamaale. Teised riigid, kellel on suuremad julgeolekuhuvid, nagu Prantsusmaa ja Hispaania, on pragmaatilisemad," lisas ta.

Diplomaatide hinnangul ületavad grupp Brüsseli kõrgeid ametnikke, kelle eestvedaja on Martin Selmayr, oma volitusi.

Eelkõige häirib neid see, et Bonnist pärit Selmayr kirjutas aprillis Briti saadikule Euroopa Liidus Tim Barrow'le selleks, et lõpetada Ühendkuningriigi osalus Galileo projektis ilma korralike konsultatsioonideta.

Saksamaa toetab komisjoni ja Selmayri, kes on lähedane Saksamaa majandusministri Peter Altmaieriga.

EL-i Brexiti läbirääkijale Michel Barnierile räägiti Selmayri kirjast Barrow'le, kuid tal ei lubatud jagada selle sisu Euroopa diplomaatidega, kes tegelevad Brexitiga enda riigi valitsuste nimel.

EL-i riikide esindajaid ärritab ka see, et komisjon ei vastanud kahe kuu jooksul Suurbritannia esialgsele kirjale, milles riik soovis selgitust ja läbirääkimisi.

"See ei ole inimeste õige kohtlemine. Suurbritannia on endiselt Euroopa Liidu täisliige ja läbi õigete kanalite tehtud päringute ignoreerimine on šokeeriv. Suurbritanniale tuntakse kaasa, kuna teda koheldakse sellisel lubamatul viisil," ütles üks ametnik.

Suurbritannia võib raha tagasi nõuda

Suurbritannia võib Euroopa Liidult tagasi küsida kuni miljard naela, kui liit surub Briti ettevõtted Galileo süsteemist välja, ütles valitsuse ametnik.

Brexiti-ministeerium avaldab neljapäeval dokumendi, milles kaalub oma investeeringute tagasiküsimist, vahendas Reuters.

Peaminister Theresa May pressiesindaja ütles neljapäeval ajakirjanikele, et Suurbritannia tahab jätkata Galileo programmis osalemist. Tema sõnul on läbirääkimised EL-iga olnud konstruktiivsed.

Galileo on Euroopa Liidus arendamisel olev konkureeriv süsteem USA globaalsele positsioneerimissüsteemile (GPS), mida kasutavad miljonid seadmed üle maailma. EL-i süsteem sai alguse 2003. aastal ning see peaks valmima 2020. aastaks.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: