Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saksa minister kutsus Euroopat looma USA-st sõltumatuid maksekanaleid

Saksamaa välisminister Heiko Maas.
Saksamaa välisminister Heiko Maas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Saksamaa välisminister Heiko Maas ärgitas USA Iraani sanktsioonide valguses Euroopat suurendama finantsilist sõltumatust Ühendriikidest ja looma viimasest sõltumatuid maksekanaleid.

Minister kirjutas kolmapäeval ajalehes Handelsblatt avaldatud artiklis, et tema hinnangul peaks USA ja Euroopa Liidu suhetes, sealhulgas ka finantssuhetes, valitsema tasakaal ja Euroopa Liit peaks olema vastukaaluks USA-le, kui viimane "läheb üle piiri".

Maas märkis, et USA ja Euroopa olid lahku kasvamas juba enne Donald Trumpi presidendiks saamist. Samas kritiseeris ta teravalt Trumpi otsust lahkuda Iraani tuumaleppest, mida Saksamaa, Prantsusmaa ja Ühendkuningriik on lubanud endiselt elus hoida. "Sellises olukorras on strateegiliselt oluline, et ütleme Washingtonile selgelt: me tahame koostööd teha, aga me ei luba teil meist üle sõita," kirjutas Maas.

"See on põhjus, miks meil oli õigus pakkuda Euroopa firmadele USA sanktsioonide eest õiguslikku kaitset. See on põhjus, miks Euroopa peab suurendama oma autonoomiat luues maksekanalid, mis on sõltumatud USA-st ja looma Euroopa valuutafondi," ütles ta, lisades veel, et tuleks luua USA-st sõltumatu SWIFT süsteem.

USA president lahkus tänavu mais 2015. aastal Iraaniga sõlmitud tuumaleppest ja taastas sanktsioonid, mille esimene järk hakkas kehtima augusti algul. Sanktsioonid puudutavad ka Iraaniga äri ajavaid riike. Sanktsioonide teine etapp, mis on suunatud Iraani naftatööstuse ja pangandussidemete vastu, algab 5. novembril.

Ehkki Euroopa Liit on lubanud kaitsta Euroopa ettevõtteid USA Iraani sanktsioonide eest, on mitmed Euroopa firmad teatanud Iraani turult lahkumisest, kuivõrd kardetakse siiski USA trahve.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: