Riik asub maksusoodustuste abil laevu Eesti lipu alla meelitama ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Saaremaa süvasadamas seisev kaubalaev Symphony.
Saaremaa süvasadamas seisev kaubalaev Symphony. Autor/allikas: Margus Muld/ERR

Kui kõik läheb plaanitult, jõustuvad uuest aastast laevandussektoris maksusoodustused laevade Eesti lipu alla meelitamiseks.

2019. aasta jõustumise tähtaeg on tinglik, sest sõltub riigiabi loa menetluse kiirusest Euroopa Komisjonis ning seaduse heakskiidust riigikogus. Eesti esitab taotluse komisjonile pärast eelnõu esimest lugemist riigikogus, pidades enne eelkonsultatsioone.

Viimane kaubalaev lahkus Eesti lipu alt 2014. aastal, sest Eesti laevaregistrid ei ole globaalses mastaabis konkurentsivõimelised. Võrdluseks, 2017. aastal kandis Norra lippu 520 kaubalaeva, Taani lippu 683 kaubalaeva, Soome lippu 442 kaubalaeva ning Hollandi lippu ligi 800 kaubalaeva.

Kooskõlastusringile läinud eelnõu peaks likvideerima kitsaskohad, milleks on praegu registrite keerukus, laevapere kõrged tööjõumaksud ning välismaise kodakondsusega meremeeste palkamise keerukus.

Peamiselt kavatseb majandusministeerium laevu Eesti lipu alla meelitada senisest soodsama maksukeskkonna abil.

Maksubaasiks ehk selleks, millelt maksu arvutatakse, seab eelnõu 750 eurot iga töötatud kuu kohta. Ülejäänu on maksuvaba.

Maksubaas on esimesel aastal küll 750, kuid tõuseb igal järgneval aastal 3 protsenti, jõudes näiteks 2021. aastal 796 euroni.

Erisus võrreldes kehtiva režiimiga seisneb selles, et kehtiva seaduse kohaselt arvestatakse tööjõumakse tegelikult töötasult, mitte kindlaksmääratud maksubaasilt.

Meremehed, kellele kohaldub erirežiim, ei saa kasutada oma töötasu osas maksuvaba tulu ning teha kuludest mahaarvamisi (näiteks koolituskulud).

Erirežiimi saab laevandusettevõte kasutada siis, kui laeva kogumahutavus on vähemalt 500 ja seda kasutatakse kaupade või reisijate meritsi veoks, välja arvatud Euroopa majanduspiirkonnas regulaarseid reisijatevedusid tegevad laevad.

Teine suur muudatus puudutab sotsiaalmaksu, mida tööandja pea edaspidi maksma 33 protsendi asemel 20 protsenti ehk ainult pensionikindlustust kehtiva määra alusel.

Tööandja ei pea maksa ravikindlustust, mis on 13 protsenti, vaid meremehel tekib võimalus osta riiklik ravikindlustus endale ise.

Lepingu sõlmimise õigus on meremehel, kes on Eesti alaline elanik, kes elab Eestis tähtajalise elamisloa või elamisõiguse alusel ning kes on lepingu sõlmimisele eelneva 12 kuu jooksul töötanud laevapere liikmena.

Töötuskindlustusmakse on tööandjale 0,8 protsenti ja töötajale 1,6 protsenti. Samuti maksab tööandja 4 protsenti ning töövõtja ise 2 protsenti teise pensionisambasse, kui töötaja on II sambaga liitunud.

Ettevõtte tulu maksustamisel loob uus seadus alternatiivi. Laevandusettevõtetele hakatakse juurutama ettevõtte tulumaksu kõrval tonnažimaksu, mis oleks Eesti maksusüsteemis erandlik, kuid on tavapärane mujal Euroopas.

Tonnaažikorra puhul ei sõltu maksustatava tulu suurus jaotatavast kasumist (20 protsenti), vaid ettevõtja rahvusvahelisest kaubanduslikust meresõidust saadud maksustatava tulu suurus leitakse ettevõtja kasutuses oleva laeva puhasmahutavuse ja kehtestatavate tulu-suhtarvude korrutisest.

Selleks, et Eesti laevaregister oleks välismaistele laevaomanikele atraktiivne, luuakse nüüdisaegsed digilahendustel põhinevad infosüsteemid, mis toimiksid paberivabalt ning oleksid kättesaadavad kõikjal maailmas.

Näiteks e-laevaregistri teenus, mis võimaldab registreerida e-residentidel laevu distantsilt, et laeva registreerimiseks ei peaks laevaomanik Eestisse tulema ning neil ei peaks olema siin füüsilist esindajat.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: