Õigeusu kirik valis uueks metropoliidiks Vereja Eugeni ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1527592020000 | amCalendar}}

Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kirik valis teisipäeval uueks metropoliidiks Moskva Vaimuliku Akadeemia rektori ja Vereja ülempiiskopi Eugeni.

Sinodi sekretär, ülempreester Daniel Lepisk on varem öelnud, et kuna ülempiiskop Eugeni on Moskva vaimulike koolide rektoriks ja ka siinsest vaimulikkonnast on küllaltki arvestatav osa õppinud Moskva seminaris või akadeemias, siis mingile osale vaimulikkonnast on ta juba läbi kooli tuttav ning ta on Eestis käinud ka suurematel kirikupühadel.

Uus metropoliit ütles ERR-i raadiouudistele kiriku probleemidest rääkides, et mitte ainult Eestis, vaid kõikjal on ühine probleem ilmalikustumine.

"Tänapäeva elu läheb seda teed, mis pole evangeeliumiga üldse kooskõlas," sõnas ta.

Veraja Eugeni sõnul ei saa kirik rahulikult pealt vaadata, kui parlament võtab vastu seadusi, mis on evangeeliumi seadustega täiesti vastuolus. Kirik ei saa aga riiki mõjutada, vaid ennekõike saab ja peab ta mõjutama inimeste hingi - see on uue metropoliidi sõnul peamine kiriku ülesanne.

Eugeni pakkus kandidaadiks Moskva patriarhaat.

Lisaks Vereja Eugenile (Vladimir Rešetnikov, 61) kandideeris metropoliidiks ka Narva ja Peipsiveere piiskop Lazari (Aleksandr Gurkin, 49).

Kirikukogul osales hääletusel kõigi 32 kohaliku koguduse ja kiriku üks ilmalik esindaja ning kõik vaimulikud. Võitja selgitati lihthäälteenamusega salajasel hääletusel.

Hääletusel sai ülempiiskop Eugeni 74 häält ja piiskop Lazar 34 häält. Ülempiiskop Eugenile antud häälte arv oli üllatus.

"Mina isiklikult arvasin, et on tasavägisem tulemus ja lõplikku tulemust ei osanud küll ennustada," ütles Lepisk "Aktuaalsele kaamerale".

Pärast valimisi läksid piiskopid Siselinna kalmistule metropoliit Korneliuse hauale.

Moskva ja kogu Venemaa patriarh Kirillile on kirikukogu otsus saadetud.

"Protseduuriliselt meie kirikukogu valiku peab kinnitama patriarh ja siis ülempiiskop juba ütles, et mingi aeg läheb tal aega, kuni ta oma eelmised tööd üle annab, sest Moskva akadeemias on ka lõpetamiste aeg," selgitas Lepisk.

Pärast seda kavatseb ülempiiskop Eugeni juba Eestisse kolida.

Eestseisja ehk metropoliit on kiriku juht, kes pühitseb ametisse vaimulikke ja määrab neile teenistuskoha ning lahendab arusaamatusi. Ta on sinodi ja täiskogu eesistuja ning esindab kirikut suhetes riigiga.

Metropoliit Kornelius suri 19. aprillil 93 aasta vanuselt.

 

 

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: