Soros: Euroopat ähvardab eksistentsiaalne oht

George Soros.
George Soros. Autor/allikas: Francois Mori/AP Photo/Scanpix

Suurinvestor George Soros ütles teisipäeval Pariisis peetud kõnes, et USA dollari tugevnemine ja kapitali lahkumine tärkavatelt turgudelt võib tuua kaasa järjekordse globaalse finantskriisi. Samuti hoiatas ta, et Euroopa Liit on silmitsi vahetu eksistentsiaalse ohuga.

Iraani tuumaleppe "lõpetamine" ja Atlandi-üleste liitlassuhete "hävinemine" omavad negatiivset mõju Euroopa majandusele ning võivad tekitada ka muid tagajärgi, sealhulgas tärkavate turgude rahvusvaluutade devalveerimist, selgitas ta Bloombergi teatel.

"Me võime olla teel järjekordse suure finantskriisi suunas," rõhutas Soros.

Sorose tume hoiatus tuleb ajal, mil Itaalia võlakirjade tootlus on kerkinud mitme aasta kõrgeimale tasemele ning suuremad arenevad majandused, nende hulgas Türgi ja Argentina püüavad ohjeldada kontrollimatut inflatsiooni.

Süngeim väljavaade on Sorose hinnangul aga Euroopa Liidul.

"Kõik, mis võib valesti minna, on läinud valesti," ütles ta, viidates pagulaskriisile ja kärpepoliitikale, mis on kasvatanud populistide populaarsust, samuti territoriaalsele lagunemisele, mille näiteks on Brexit.

"See ei ole enam kõnekujund, et Euroopa on eksistentsiaalses ohus, see on karm reaalsus," märkis ta.

Soros pakkus ka abinõu mõne Euroopa ees seisva probleemi vastu. Üks neist on Euroopa Liidu rahastatud Marshall Plan Aafrika jaoks, mille maht on umbes 30 miljardit eurot aastas ja mis aitaks leevendada migratsioonisurvet Euroopale. Samuti pakkus ta välja Euroopa Liidu radikaalse muutmise, muu hulgas loobumise punktist, mis sunnib liikmesriike ühisvaluutat kasutusele võtma.

"Eurol on mitu lahendamata probleemi ja neil ei tohi lasta hävitada Euroopa Liitu," ütles ta.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: