Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Helsingi kohus otsustas, et "alternatiivmeedia" portaali asutaja tuleb vahi alla võtta

MV-Lehti asutaja Ilja Janitskin.
MV-Lehti asutaja Ilja Janitskin. Autor/allikas: Yle

Helsingi esimese astme kohus tegi neljapäeval otsuse, mille kohaselt tuleb "alternatiivmeedia" portaali MV-Lehti asutaja Ilja Janitskin tabamise korral vahi alla võtta. Soome prokuratuur kavatseb kasutada Hispaanias elava mehe tabamiseks Euroopa vahistamismäärust.

Prokuratuur ja politsei taotlesid kohtult Janitskini vahistamist seoses sellega, et meest soovitakse eeluurimise raames üle kuulata, kuid Soome ta tulla ei soovi ning võimudel pole õnnestunud temaga kontakti saada, vahendas Yle.

Prokurör Heikki Wendorf on varem öelnud, et kui kohus prokuratuuri taotluse rahuldab, taotleb ta ka Euroopa vahistamismäärust. Wendorfi sõnul on eesmärgiks Janitskin eeluurimise ja võimaliku süüdistuse jaoks Soome tuua.

Janitskinit kahtlustatakse järgmistes kuritegudes: vaenu õhutamine rahvusrühma vastu, annetusi ja hasartmänge puudutavad kuriteod, au haavamine raskendavatel asjaoludel, ähvardamine ning konfidentsiaalsusnõuete ja autoriõiguste rikkumine.

Janitskinil ja tema poolt juhitud "alternatiivmeedia" portaalidel on ka varem Soome võimudega probleeme olnud.

Juulis meedias avalikustatud dokumentide põhjal selgus, et Soome politsei on nõudnud kohtus Janitski portaalide - MV-lehti ja Uber Uutiset - sulgemist.

Politsei põhjendab dokumentides "alternatiivmeedia" ehk "vastamedia" portaalide sulgemise soovi sellega, et seal on avaldatud materjale, milles esineb erinevate kuritegude tunnuseid, mis puudutavad näiteks etnilise vaenu õhutamist ja raskendatud asjaoludel laimamist.

Samuti pole end MV-lehti peatoimetajaks kutsuv Janitskin täitnud politsei nõudeid, mille kohaselt tuleb eelpool mainitud sisuga materjalid veebilehelt kustutada.

Barcelonas elava Janitski poolt algatatud MV-lehti portaali on Soomes korduvalt süüdistatud selles, et seal avaldatakse libauudised, levitatakse erinevaid vandenõuteooriaid ning kirjutatakse erinevate inimeste kohta solvavaid ning välja mõeldud sisuga artikleid. Veebilehte on süüdistatud ka paremäärmusluses ja vaenuõhutamises.

Soome rahvusringhäälingu analüüsi kohaselt on MV-lehti ka üks neist portaalidest, mis levitab Kremlist lähtuvaid poliitilisi seisukohti.

Sarnaseid süüdistusi on esitatud ka veebilehe Uber Uutiset aadressil.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: