ÜRO: USA peab lõpetama migrantide kinnipidamise ja nende laste eraldamise

Kesk-Ameerikast pärit naine oma lastega Tijuanas USA piiripunktis.
Kesk-Ameerikast pärit naine oma lastega Tijuanas USA piiripunktis. Autor/allikas: Edgard Garrido/Reuters/Scanpix

ÜRO kutsus USA-d üles lõpetama ebaseaduslike migrantide perekondade kinnipidamise ja nende laste eraldamise Mehhiko piiril, kuna see rikub seadust.

ÜRO selgitas, et alates 2017. aasta oktoobrist on sajad USA lõunapiiri ületanud lapsed kinni peetud, vahendas Reuters.

"USA peaks kohe peatama perekondade eraldamise praktika ning lõpetama selle kriminaliseerimise, mis peaks kõige rohkem olema haldusõigusrikkumine USA-sse ebaseadusliku sisenemise või viibimise näol," ütles ÜRO inimõiguste pressiesindaja Ravina Shamdasani Genfis.

"Riiki sisenemine vastavate dokumentideta ei tohiks olla kriminaalkuritegu, seega neid inimesi ei peaks kinni pidama," ütles ta, lisades, et mõni kinni peetud lastest on väga noor, nende hulgas on näiteks aastane laps.

Vaesuse, samuti kurjategijate ja narkokaubitsejate vägivalla tõttu on tuhanded keskameeriklased püüdnud ebaseaduslikult USA-sse siseneda või riigis varjupaika otsida.

Trumpi valitsus hakkab peagi võtma sõrmejälgi vanematelt, kes nõuavad hooldusõigust laste üle, kes on USA-sse ebaseaduslikult ja ilma täiskasvanud sugulaseta sisenenud. Kriitikute hinnangul võib viia see laste hülgamiseni, kuna osad vanemad kardavad enda tuvastamist.

Shamdasanilt küsiti, kas on normaalne kinni peetud vanemad ja lapsed üksteisest eraldada. "Laste kinnipidamises pole midagi normaalset," ütles ta. "Kinnipidamine pole kunagi lapse parimates huvides ja viib alati laste õiguste rikkumiseni," lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: