Trump: laste vanematest lahutamise alternatiiv oleks avatud piirid

Migrantide kinnipidamisasutus Washingtoni osariigis.
Migrantide kinnipidamisasutus Washingtoni osariigis. Autor/allikas: Elaine Thompson/AP Photo/Scanpix

USA president Donald Trump ütles teisipäeval, et tal on immigratsiooni küsimuses ainult kaks valikut: kas lahutada Ühendriikide piirile jõudnud migrantide lapsed vanematest või avatud piirid.

"Ma ei taha võtta lapsi nende vanematelt ära," ütles Trump Washingtonis väikefirmade omanike üritusel. "Kui mõista õigust vanemate üle ebaseadusliku riiki sisenemise eest, mis peaks toimuma, siis tuleb lapsed ära võtta." 

"Ma ei pea seda tegema, aga siis me ei mõista nende üle ebaseadusliku sisenemise eest õigust. See ei ole hea," lisas ta.

Trumpi taotleb enda sõnul kongressilt kolmandat valikuvõimalust. "Me peame lõpetama perekondade lahutamise, kuid me ei saa lasta inimestel sisse voolata. Poliitiliselt korrektne või mitte, meil on riik, mis vajab julgeolekut ja turvalisust," lausus ta.

Lõppastmes tahab valitsus teenetepõhist süsteemi, mille raames sisenevad inimesed riiki vastavalt oma teenetele, sõnas president.

Trump süüdistas meediat inimsmugeldajate abistamises. "Neid, kes taotlevad piiriületuspunktides seaduslikult asüüli, ei anta kohtu alla. Libauudiste meedia ei räägi sellest. Nad abistavad sellega neid smugeldajaid ja kaubitsejaid." 

President peaks hiljem teisipäeval külastama Kapitooliumit aruteludeks kongressi vabariiklastega, kellest paljud on piiril laste vanematest lahutamise poliitikale vastu.

Trumpi administratsiooni nullsallivuspoliitika piiril on pälvinud üleilmse hukkamõistu. Valitsuse teatel eraldati hiljuti kuue nädala jooksul ligi 2000 alaealist piiril oma vanematest või täiskasvanud hooldajatest. USA justiitsminister Jeff Sessions teatas mais, et kõik Mehhikost ebaseaduslikult Ühendriikidesse saabuvad migrandid vahistatakse. Kuna lapsi ei saa saata täiskasvanutega samadesse kinnipidamiskeskustesse, eraldatakse nad oma vanematest.

Mehhiko mõistis hukka USA migrantide eraldamise poliitika

Mehhiko mõistab jõuliselt hukka USA presidendi Donald Trumpi "julma" ja "ebainimliku" poliitika, mille alusel eraldatakse USA-Mehhiko piiri ületanud immigrantide lapsed nende vanematest, teatas México teisipäeval.

"Mehhiko valitsuse ja rahva nimel tahan väljendada selle julma ja ebainimliku poliitika suunal meie kõige kategoorilisemat ja energilisemat hukkamõistu," ütles välisminister Luis Videgaray pressikonverentsil.

"Kutsume Ühendriikide valitsust kõige kõrgemal tasemel seda poliitikat üle vaatama ja seadma prioriteediks nende poiste ja laste heaolu, sõltumata nende rahvusest ja immigrandistaatusest," lausus ta.

USA valitsuse poliitikat on kritiseerinud teiste seas ÜRO, rahvusvahelised inimõigusorganisatsioonid, evangeelsed kristlased, paavst, endised USA esileedid ning presidendi Vabariikliku Partei juhtfiguurid.

Teisipäeval väljendas Trumpi nullsallivuspoliitika üle muret Guatemala ning Mehhiko, Colombia, Ecuadori, Guatemala ja Hondurase inimõigusvolinikud esitasid Washingtonis baseeruvale Ameerikatevahelisele Inimõiguskomisjonile petitsiooni selle blokeerimiseks sekkuda.

Trump on tõotanud takistada Ühendriikide muutumist migrandilaagriks ja süüdistanud Demokraatlikku Parteid immigratsioonireformi seaduseelnõude takistamisega kriisi põhjustamises.

Suurem osa USA piirile jõudvatest perekondadest, kus vanemaid on lastest lahutatud, on pärit Kesk-Ameerikast, kus omavahel rivaalitsevad jõugud on muutnud sealsed riigid vägivaldseimateks maailmas.

Videgaray sõnul on USA piiril kinni peetud laste seas mehhiklasi umbes üks protsent.

Neli USA osariiki keeldus rahvuskaarti Mehhiko piirile saatmast

Neli USA osariiki keeldusid rahvuskaardi üksuste saatmisest piirile Mehhikoga, sest ei soovi osaleda föderaalvalitsuse vastuolulises poliitikas, mis näeb ette ebaseaduslikul piiriületusel tabatud lapsimmigrantide lahutamise nende vanematest.

"Me ei kavatse olla kaasosalised selles käimasolevas inimtragöödias," kirjutas New Yorgi demokraadist kuberner Andrew Cuomo Twitteris. "Föderaalvalitsuse ebainimliku immigrantide perede kohtlemise valguses ei saada New York rahvuskaarti piirile."

Tema sammuga liitusid Colorado demokraadist ning Marylandi ja Massachusetssi vabariiklasest kubernerid.

Marylandi kuberner Larry Hogan ütles, et ei saada piirile ühtegi rahvuskaartlast seni, "kuni see laste oma peredest lahutamise poliitika on tühistatud". Ta andis New Mexico piiriosariiki saadetud neljaliikmelisele kopterimeeskonnale korralduse viivitamatult koduosariiki naasta.

"Immigratsioonipoliitika jõustamise jõupingutused tuleks suunata kurjategijate vastu, mitte süütute laste lahutamisele oma peredest," sõnas Hogan.

Colorado kuberner John Hickenlooper allkirjastas esmaspäeval täidesaatva võimu määruse, mis keelab osariigi ressursside kasutamise "ühegi lapse lahutamiseks oma vanemast või eestkostjast", nimetades seda praktikat "julmaks ja mitteameerikalikuks".

Massachusettsi kuberner Charlie Barker nimetas föderaalvalitsuse immigratsioonipoliitikat "julmaks ja ebainimlikuks" ning teatas, et rahvuskaardi kopterimeeskond, mis pidi hiljem sel kuul USA-Mehhiko piirile suunduma, sinna ei lähe.

Trump teatas aprillis plaanist saata Mehhiko piirile tuhanded rahvuskaardi sõdurid, kuhu nad pidid jääma kuni piirimüüri ehitamiseni.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: