USA ja Hiina jõudsid ZTE asjus kokkuleppele

ZTE logo.
ZTE logo. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA ja Hiina jõudsid kokkuleppele Hiina telekomile ZTE kehtestatud sanktsioonide lõdvendamise osas, teatas Ühendriikide kaubandusminister Wilbur Ross.

Ross ütles telekanalile CNBC, et leppe kohaselt maksab ZTE miljard dollarit trahvi ning võtab endale kohustuse viia sisse muudatused selle juhatuses. Samuti nähakse ette, et Washington määrab ettevõttele järelevalvajad, et edasisi rikkumisi vältida.

"Nemad maksavad nende inimeste eest, aga nad annavad aru uuele juhatuse esimehele," ütles Ross. "See on päris karm lepe. Karmim ja suurim trahv, mille kaubandusministeerium on mõnda ekspordipiirangut rikkunud ettevõttele määranud."

Ministri sõnul peab ZTE kõrvale panema ka 400 miljoni dollarit juhuks, kui täheldatakse rikkumiste jätkumist ning 30 päeva jooksul peab ettevõte välja vahetama oma nõukogu ja juhatuse.

Plaani piiranguid lõdvendada on varasemalt kritiseerinud nii vabariiklastest kui demokraatidest USA senaatorid. Seejuures ütles vabariiklasest senaator Marco Rubio, kes juhib senati välissuhete alamkomiteed, et tegu on samasuguse leppega, mis möödunud aastal edutuks osutus, ning lubas, et senat vetostab selle. Senati demokraatide juht Chuck Schumer ütles aga, et Hiina on Trumpi ja rahandusminister Steven Mnuchini üle kavaldanud.

Aprillis otsustas USA kaubandusministeerium keelata USA ettevõtetel ZTE-le kaupade müümise, kuivõrd leiti, et ettevõte on korduvalt esitanud valeväiteid Iraani ja Põhja-Korea sanktsioonide järgmise kohta. Kuna ZTE tooted sõltuvad Ameerika mikrokiipidest ja muudest elementidest, sattus firma müügikeelu järel kokku kukkumise äärele.

ZTE-d trahviti sanktsioonide rikkumise eest ka möödunud aastal 1,2 miljardi dollariga.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: