Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Allikad: Trump kehtestab 50 miljardi eest imporditolle Hiina kaupadele

Hiina kaup Oaklandi sadamas.
Hiina kaup Oaklandi sadamas. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

USA president Donald Trump on kiitnud heaks plaani kehtestada umbes 50 miljardi dollari ulatuses imporditolle Hiina kaupadele ning ametlikult teeb Washington otsuse reedel, kinnitasid allikad meediale.

Otsus tähendaks sisuliselt seda, et maailma kaks suuremat majandust on üha lähemal otsesele kaubandussõjale, vahendasid Yle, Associated Press, Politico, Financial Times ja Bloomberg.

Trump kohtus administratsiooni allikate sõnul neljapäeval oma ministrite ja nõunikega ning eelduste kohaselt kiidab ta heaks imporditollid, mis puudutavad vähemalt 35 miljardi dollari eest Hiinast pärit kaupu. Laiemalt vaadates võib otsus aga puudutada kuni 55 miljardi dollari eest tooteid.

USA president ähvardas Hiina Rahvavabariiki imporditollide kehtestamisega juba käesoleva aasta märtsis ning kaubandussuhted Hiinaga olid Trumpi jaoks üheks olulisemaks teemaks juba valimiskampaania ajal. Märtsis teatas Peking kohe vastuseks, et ka nemad on valmis omakorda imporditolle ja muid kaubandusmeetmeid kehtestama. Trump jätkas seejärel uute ähvardustega.

19. mail aga sõlmisid Washington ja Peking kokkuleppe, mille alusel lubas Hiina märkimisväärselt suurendada USA kaupade importi. Kokkulepet tõlgendati kui lootust, et suurem kaubandussõda õnnestub ära hoida.

Kuid juba kümme päeva hiljem teatas USA siiski plaanist võtta kasutusele 25-protsendiline tollimaks ning selle alla minevatest tooterühmadest lubati nimekiri avalikustada 15. juuniks. Aprillis oli nimekirjas umbes 300 erinevat toodet, kuid ilmselt on uut nimekirja märkimisväärselt muudetud. Tõenäoliselt on nimekirja fookuses tooted, mis on seotud Hiina kampaaniaga "Made in China 2025", ja otsus peegeldab USA muret intellektuaalse omandi ja kõrgtehnoloogia kaitse pärast.

USA välisminister Mike Pompeo pidas neljapäeval Pekingis läbirääkimisi nii Hiinapresidendi Xi Jinpingi kui ka erinevate ministritega.

"Ma rõhutasin, kuivõrd oluline on see, et president Trump parandab olukorda, et kaubavahetus oleks rohkem tasakaalus, vastastikusem ja õiglasem, ja ameerika tööinimestel oleks võimalus saada õiglasemalt koheldud," märkis Pompeo pressikonverentsil.

Hiina omakorda hoiatas, et Peking kehtestab USA sammu puhul omakorda imporditollid samas mahus ning loobub ka maikuus sõlmitud leppest rohkem USA kaupu importida.

"Me oleme teinud selgeks, et kui USA võtab kasutusele kaubandusmeetmed, sealhulgas imporditollid, kõik meie kaubandust puudutavad läbirääkimiste tulemused jäävad rakendamata," rõhutas Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Geng Shuang.

 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: