Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA-l ja Hiinal on pärast kaubanduskõnelusi endiselt erimeelsusi

{{1525411980000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

Hiina riigimeedia teatel jõudsid USA ja Hiina kaubandusametnikud leppele luua mehhanism kaubandusvaidluste lahendamiseks, kuid kõneluste lõppedes on kahel riigil endiselt olulisi erimeelsusi.

Uudisteagentuur Xinhua kirjutas viidates Hiina kaubandusministeeriumile, et osapooled arutasid USA ekspordi suurendamist Hiinasse, teenuste kaubandust, intellektuaalomandi kaitset ning viise tariifitüli lahendamiseks. Reportaaži kohaselt jõuti teatud küsimustes konsensuseni, kuid täpsemaid detaile ei avaldatud.

Reedel ütles USA rahandusminister Steven Mnuchin, et osapooled "pidasid väga häid kõnelusi", kuid kõneluste lõppedes keeldusid USA ametnikud täpsemaid detaile avaldamast.

Neljapäeval ja reedel pidasid Hiina ja USA ametnikud kõrgetasemelisi läbirääkimisi kaubandusküsimuste üle lootuses hoida ära terendav kaubandussõda maailma kahe suurema majanduse vahel.

USA president Donald Trump on ähvardanud kehtestada uued imporditariifid 150 miljardi dollari väärtuses Hiina kaupadele, Peking on lubanud vastata imporditariifidega 50 miljardi dollari väärtuses USA kaupadele.

Juhul kui pooled ei suuda lahendada intellektuaalomandi kaitset puudutavat tüli, jõustuvad 22. maist USA karistavad tollitariifid 50 miljardi dollari väärtuses Hiina importkaupadele. See viiks omakorda aga vastutariifide ahelani, millel võivad olla negatiivsed mõjud ka maailmamajandusele laiemalt.

Bloomberg vahendas, et kõneluste eel esitas USA Pekingile kaheksaosalise dokumendi, kus kirjeldati millest tuleks kõnelustel lähtuda. Muuhulgas nõuti seal, et 2020. aasta lõpuks vähendaks Hiina oma kaubanduse ülejääki USA-ga 200 miljardi dollari võrra, langetaks kõik tariifid Ühendriikidega võrdsele tasemele, lõpetaks tehnoloogiasiirde tavad ning peataks riigiabi teatud tööstustele.

Käesoleval nädalal avaldatud USA kaubandusministeeriumi andmed näitasid, et märtsis langes USA kaubandusdefitsiit Hiinaga 11,5 protsenti 25,8 miljardile dollarile, kuid analüütikute hinnangul olid selle taga pigem hooajalised asjaolud, näiteks Hiina uusaasta.

Tulevatel kuudel võib kahe riigi vahelist kaubandust aga kahjustada ostjate soov vältida tariife. Põllumajandushiiu Bunge Limited tegevjuht Soren Schroder rääkis usutluses Bloombergile, et Hiina on juba vähendamas sojaubade importi USA-st. "Mida iganes nad ostavad, ei ole see pärit USA-st," sõnas ta.

"Nad ostavad ubasid Kanadast, peamiselt aga Brasiiliast. Vägagi tahtlikult ei osta nad midagi USA-st," lisas ta. Sojaoad olid mullu Hiina suurim impordiartikkel USA-st ning selle impordi väärtus ulatus 14 miljardi dollarini.

Hiina kaubandusministeeriumi teatel tuli arutusele ka Washingtoni hiljutine otsus keelata Hiina telekomihiiu ZTE toodete müük USA-s ning plaan teha sama Huawei toodanguga. Ministeeriumi teatel ütles Ühendriikide delegatsioon, et Hiina mure antud küsimuses edastatakse president Trumpile.

"Kaubandustüli USA ja Hiina vahel on pikaajaline probleem. See ei ole miski mida saab lühikeses perspektiivis lahendada," nentis Hiina kaubandusministeeriumi pressiesindaja.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: