Meedia: Trump kavatseb määrusega lõpetada Huawei ja ZTE äritegevuse USA-s

ZTE ja Huawei.
ZTE ja Huawei. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA president Donald Trump kavatseb kasutada eriolukorra kehtestamise volitusi selleks, et keelustada määrusega kahe Hiina tehnoloogiaettevõtte - Huawei ja ZTE - toodete ostmine USA ettevõtete poolt.

Teemast on oma allikatele viidates kirjutanud näiteks Reuters ja Wall Street Journal ning teemat on kajastanud ka Times ja Yle.

Allikate sõnul on määrus olnud kavandamisel rohkem kui kaheksa kuud ning võib algava aasta jaanuaris kehtima hakata. Määrus oleks jätkuks käesoleva aasta augustis kehtestatud keelule, mis puudutas USA avaliku sektori asutusi. Sisuliselt tähendaks see Huawei ja ZTE äritegevuse lõppu USA-s.

Trump saab keelu kehtestada ilma kongressi nõusolekuta, sest kavatseb kasutada viidet riiklikku julgeolekut puudutavale hädaolukorrale. Sama sätet on ta varem kasutanud näiteks imporditollide kehtestamisel. Väidetavalt ei maini määruse tekst kaht Hiina ettevõtet nimeliselt, kuid määruse sisust tuleb välja, et sihtmärkideks on just nimelt Huawei ja ZTE.

Huawei ja ZTE - ega ka Valge Maja - pole äsjast uudist veel kommenteerinud.

USA administratsioon on juba pikka aega süüdistanud kaht suurettevõtet liiga lähedastes suhetes Hiina Rahvavabariigi võimudega ja selles, et kahe firma toodetud telekommunikatsioonivahendeid kasutatakse lääneriikides luuramiseks. Washington on teinud Huawei ja ZTE toodete vastast intensiivset selgitustööd ka oma liitlaste seas, kellest paljud on samuti täielikult kahe firma toodetest keeldunud või keeldumas.

Huawei ja ZTE on süüdistused luuramises tagasi lükanud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: