Kohus jättis riigireetur Herman Simmi vanglasse

{{1529477460000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Herman Simm. Autor/allikas: PPA

Tartu maakohus jättis riigireetur Herman Simmi enne tähtaega vanglast vabastamata.

Kohus leidis, et Simmi (71) enne tähtaega vanglast vabastamine pole põhjendatud.

Simmi vabastamist toetas küll Tartu vangla, kuid sellele oli vastu prokuratuur.

Kohus leidis, et vaatamata mitmetele positiivsetele asjaoludele ei ole Simmi ennetähtaegne vabastamine jätkuvalt võimalik eelkõige toimepandud kuriteo asjaolude tõttu ja sellest tulenevast süü suurusest.

Simm pani toime kuriteo, mis ei olnud ühekordne, hetkeemotsioonile tuginenud käitumine, vaid süsteemne, enam kui 10 aasta jooksul toimunud korduv Eesti vabariigi julgeolekut kahjustav tegevus.

Kohtu hinnangul suurendas Simmi teo ebaõigust veelgi asjaolu, et ta töötas mitmetel olulistel ametikohtadel, mis eeldas tema lojaalsust riigile ja tema suhtes oli tavapärasest kõrgem usaldus, mida ta rikkus.

Kuigi Simm on väljendanud kahetsust ja häbi, üritab ta jätkuvalt näidata ennast ohvrina ja õigustab enda käitumist asjaoluga, justkui puudunuks riigil institutsioon, kes oleks suutnud kuriteost keeldumise korral teda ja tema perekonda kaitsta.

Kohtu hinnangul on küsitav, kas karistus on pärast ligi 10-aastast vangistust oma eesmärgi täitnud, kui kinnipeetaval on arusaam, et tema enda otsustest ei sõltu midagi kuriteo toimepanemise ärahoidmiseks.

Kohus märkis veel, et vangistusest ennetähtaegselt vabastamisel tuleb arvestada ka ühiskonna arusaamadega õiglasest karistusest ja sellest, et raskete tagajärgedega kuriteod on rangelt hukkamõistu väärivad.

Kohtu hinnangul ei vastaks Simmi ennetähtaegne vabastamine ühiskonna õiglustundele.

Harju maakohus tunnistas Simmi 2009. aasta 25. veebruaril süüdi riigireetmises ja asutusesisese teabe edastamises Vene välisluureteenistusele (SVR) ja karistas teda 12 aasta ja kuue kuu pikkuse vangistusega.

Simmi karistusaeg algas 19. septembril 2008 ja lõppeb 18. märtsil 2021.

Kohus mõistis Simmilt välja kaitseministeeriumi tsiviilhagi kuriteoga tekitatud kahju hüvitamiseks summas 20 155 000 krooni ehk ligi 1 380 000 eurot.

Kaitsepolitsei uurimisandmetel edastas Simm SVR-ile ligi 13 aasta vältel tuhandeid salastatud dokumente.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: