Must statistika: millesse lapsed surevad?

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Lahkus Toivo Pruul Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Möödunud aastal vähenes laste surmade arv. Ehkki lastega juhtus ka õnnetusi kolmandiku võrra vähem, püsib see jätkuvalt suurima laste surmade põhjusena.

Ehkki täiskasvanuks loetakse inimene alates 18. eluaastast, kajastab statistikaameti surmade üldtabel laste surmade all kuni 19-aastaste (k.a) suremust. Seega kajastuvad alljärgnevas kohati väikese moondena ka 18-19-aastaste surmad.

Möödunud aastal suri Eestis 81 last. Neist 59 olid alla 14-aastased ning ülejäänud 22 vanuses 15-19. Aastaga on laste surmade arv pisut kahanenud: 2016. aastal suri 89 last.

Aasta-aastalt, mõne väikese erandiga, on laste suremus vähenenud. Näiteks 2010. aastal suri Eestis 135 last, seejärel kukkus saja piirile. Vähenenud on laste surmad ka suhtarvuna (arvestades, et sündimus aasta-aastalt väheneb).

Sünnieelsed surmad ja õnnetused

Suru hulk lapsi sureb oma esimese elunädala jooksul ehk perinataalperioodil. Selle põhjuseks võivad olla nii sügav enneaegsus kui kaasasündinud väärarengud. Näiteks möödunud aastal suri oma esimesel elunädalal 18 last.

Suur hulk lapsi sureb ka esimese eluaasta jooksul. Neid on igal aastal keskmiselt üle 30, näiteks möödunud aastal 32. Umbes kolmandik neist sureb kaasasündinud väärarengute tõttu ja ka enneaegsus võib siingi rolli mängida.

Järgmine suurem põhjus on õnnetused, mürgitused ja traumad. See statistika möödunud aastal õnneks vähenes. Kui keskmiselt sureb õnnetuste tagajärjel 35 last aastas (neist umbes pooled kuni 14-aastased ja pooled üle selle), siis möödunud aastal hukkus õnnetuste tagajärjel 21 last, neist kuus olid kuni 14-aastased ning 15 vanuses 15-19.

Neist liiklusõnnetustes hukkus viis last ja neli uppus. Kuus last tegi enesetapu.

Iseäranis kahanes mullu poiste suremus õnnetuste tagajärjel.

Närvisüsteemihaigused viisid möödunud aastal seitse last, mida on rohkem kui varasemalt. Kasvajate tõttu suri seitse last, neist kuus olid kuni 14-aastased ja üks vanem. Nakkushaiguste tagajärjel suri kolm väikelast - ka seda on varasemast rohkem.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: