Ratas: Reformierakond õõnestab Eesti välispoliitikat ({{commentsTotal}})

Foto: Jüri Ratas/Facebook

Peaminister Jüri Ratas ütles, et Reformierakond tegeleb tema välisvisiitide kohtumisi kritiseerides Eesti välispoliitika õõnestamisega.

Nimelt kohtus Ratas esmaspäeval vastuolulise Moldova suurärimehega Vladimir Plahotniuciga.

Reformierakonna esimees Kaja Kallas kutsus Ratast kohtumise tõttu Plahotniuci tööriistaks. "Plahotniuc on oligarh, kes juhib Moldovat tagaistmelt. Tal ei ole ametlikku staatust, mis vastaks peaministri tasemele. Tundub, et Jüri Ratasest on tahtlikult või kogemata saanud tööriist manipulaatori käes. See on halb sõnum demokraatlikele jõududele Moldova reformimiseks," kirjutas Kallas Twitteris.

Reformierakonna juhatuse liige Eerik-Niiles Kross ütles Postimehes ilmunud arvamusloos, et tegemist oli piinliku vahejuhtumiga, mille tõttu Eesti sai plekid reväärile.

"Minu meelest see Eesti välispoliitilise suuna õõnestamine, mida Reformierakonna väga paljud juhtpoliitikud on teinud, on väga kahetsusväärne," ütles Ratas neljapäeval valitsuse pressikonverentsil.

"Idapartnerlus on olnud meie jaoks ääretult lähedane ja oluline küsimus. Me oleme alati mõelnud Idapartnerlusest edasi, me oleme mõelnud selle peale, et toetada neid riike ka laienemisprotsessis, sealhulgas Moldovat. Kui seda hakatakse lõhkuma, siis tänane valitsus kindlasti sellele seisab vastu," lausus peaminister.

Ratas rääkis, et ta kohtus ka Moldova presidendi Igor Dodoniga ja tema ja Dodoni seisukohad läksid paljuski lahku.

"Minu sõnum Moldovas nendel kõigil kohtumistel oli see, et need reformid, mida Moldova on teinud, olgu see finantsreform, majandusreform, haridusreform, haigekassa- , meditsiinireform - et nendega tuleb edasi minna," sõnas Ratas.

"Minu sõnum oli see, et hoidke Euroopa Liidu suunda. Minu sõnum oli see, et kui toimuvad lähikuudel Moldova parlamendivalimised, siis on väga oluline ka see, mis signaali te annate Moldovast välja. Igal juhul ma väga loodan, et nad valivad Euroopa suuna," rääkis Ratas.

Mikser: välispoliitikas tuleb suhelda ka nendega, kellega seisukohad ei kattu

Välisminister Sven Mikser tunnistas, et Vladimir Plahotniuci näol on tõepoolest tegemist Moldovas erakordselt mõjuka inimesega, kelle reaalne mõju erinevate riigi institutsioonide üle on suurem kui tema formaalne positsioon eeldaks, aga Eesti riik ei vali oma partnerite formaalseid ega mitteformaalseid juhte.

"Meie prioriteediks on olnud kõigi idapartnerite, sealhulgas Moldova lähemale toomine Euroopa Liidule, niivõrd kuivõrd see on meie võimuses. Selles mõttes kõik peaministri visiidil toimunud kohtumised olid igati viisipärased. Loomulikult on nendes riikides tõsiseid probleeme, alates korruptsioonist kuni muude õiguskorda puudutavate teemadeni," kommenteeris Mikser.

Mikser rääkis, et ka tema kohtus möödunud aastal toimunud Moldova visiidi käigus president Igor Dodoniga, kellega ta seisukohti ei jaga.

"Nende kohtumiste toimumine ei indikeeri kindlasti mingisugust toetust või sümpaatiat konkreetsete inimeste tegevuse või poliitiliste vaadete suhtes. Samas on oluline kohtuda inimestega, kellel on reaalne mõju riigis toimuva üle," ütles Mikser.

Vladimir Plahotniuci puhul ei ole Mikseri sõnul tegemist pelgalt vastuolulise ärimehega, vaid tal on ka formaalseid poliitilisi positsioone peaministri partei esimehe ja koalitsiooninõukogu juhina.

"On selge, et välispoliitikat tehes meile kõigile meeldiks, kui me saaksime kaamerasilma ette minna kellegagi, kes ei ole grammigi vähem nunnu kui Justin Trudeau või Emanuel Macron. Paraku siis meie välispoliitiliste eesmärkide poole liikumise efektiivsus tõsiselt kannataks," lausus ta.

"Iga liider on ise nägu, erineva mineviku ja omadustega. Kui me näeme, et erinevate riikide juhid järjest kätlevad Vladimir Putiniga, Ameerika president Donald Trump kätles Kim Jong-Uniga. Ja eks me teame, et ka Viktor Janukovitšil kindlasti oli kullast leivapäts juba kapis olemas, kui Eesti peaminister temaga viimati kohtus, enne kui Maidani sündmused algasid. Paraku see on üks välispoliitika võib-olla mitte kõige meeldivam, aga kindlasti erakordselt vajalik iseärasus. Et tuleb kohtuda, oma seisukohti selgitada, partnereid nende õigsuses veenda, ka siis kui need lähtepositsioonid on märkimisväärselt erinevad, mõnikord vastandlikud. Ka siis, kui meie ise, saanuks me seda teha, oleksime valinud mõnele riigile mõne teistsuguse liidri. Nii, et see on kindlasti üks välispoliitika tegemise vältimatu omadus. Kui me hakkame oma välispoliitikat ajama ainult nendes ringides ja nende partneritega, kellega me juba eelnevalt kõiges nõus oleme, siis tõenäoliselt see ring aja jooksul tõmbub üha ahtamaks ja ahtamaks," rääkis välisminister veel.

Reinsalu: Reformierakonna väärtuspoliitika krokodillipisarad

Justiitsminister Urmas Reinsalu lisas omaltpoolt, et Ratase programm Moldovas oli ette valmistatud välisministeeriumi poolt ja välisministeerium leidis see on sobiv.

"Mulle teeb nalja vaadates väärtuspoliitika krokodillipisaraid Reformierakonna poolt. No ei ole see osakond Eesti vabariigis. Siin välisminister meenutas [Andrus] Ansipi kohtumist [Viktor] Janukovitšiga. Mäletate, mis ta ütles poliitvang Julija Tõmošenko kohta? Ühe daami küsimus, et Ukraina võib läheneda Euroopale, ei ole küsimus. Ta andis signaali Janukovitšile, et Tõmošenko vabastamine vanglast, mis oli eeltingimus, ei ole enam oluline. Ja ajalugu läks omasoodu, mõned kuud hiljem Tõmošenko vabastati vanglast, ma sain temaga kokku ja ma pidin vabandama, tal oli meeles need Ansipi sõnad. Ja nüüd ma loen, et Tõmošenko kandideerib Ukraina presidendiks ja reitingute järgi on ka number üks. Teine küsimus, mis mulle tuleb meelde on kui dalai-laama Eestis käis. Reformierakonna salajane ringkiri. Reformierakondlased ei tohi tänaval ka käia, kui dalai-laama jalutab Tallinna linnas ringi, te peate varjuma. Meie erakonna esindajad kohtusid temaga ja loomulikult oli see väärtuspõhine valik. Nii, et siin ei maksa niisugust liivast köit nendest asjades keerutada," rääkis Reinsalu.

Toimetaja: Aleksander KrjukovHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: