Ametnikud: USA sõjaväepiloote sihitakse Vaikse ookeani kohal laseritega

USA sõjalennuk.
USA sõjalennuk. Autor/allikas: U.S. Air Force/Tech. Sgt. Richard P. Ebensberger/Reuters/Scanpix

Viimaste kuude jooksul on enam kui 20 korral sihitud Vaikse ookeani lääneosa kohal lendavaid USA sõjalennukite piloote laseritega, teatasid USA ametnikud. Varem on Pentagon süüdistanud hiinlasi Ida-Aafrikas teenivaid USA piloote laseritega sihtimises.

Ametnike sõnul on kõik hiljutised juhtumid leidnud aset Ida-Hiina mere kohal ja selle ümbruses, kus tavaliselt tegutseb Hiina sõjavägi või teised Hiina tsiviilelanikud tegutsevad, vahendas The Wall Street Journal.

Mitme ametniku sõnul paistis, et lasereid sihitakse piirkonnas tegutsevatelt kalapaatidelt või kaldalt.

Üks ametnik märkis, et alates septembrist on selles piirkonnas toimunud üle 20 niisuguse juhtumi. Teine ametnik lisas, et laseriga sihtimisi võib olla rohkemgi, kuid USA piloodid pole neist teada andnud.

Osa kalapaatidest, millelt lasereid võidi sihtida, kandsid Hiina lippu, kuid USA ametnikud ei kinnitanud, et just hiinlased nende juhtumite taga on olnud.

Erinevalt Djiboutist Ida-Aafrikas, kus kasutati mõnikord USA pilootide vastu sõjaväelist tüüpi lasereid, on Ida-Hiina mere ümbruses kasutatud kõigil juhtudel väiksemaid, kaubanduslikke lasereid. Selliste laserite kiired võivad piloote ajutiselt pimestada ja mõnel puhul silmi kahjustada.

USA ametnikud peavad viimaseid laseriga sihtimisi madalatasemelisteks juhtumiteks, kuid ahistavateks.

Pilootide sihtimine laseritega tuleb tõenäoliselt jutuks ka järgmisel nädalal, kui USA kaitseminister Jim Mattis kohtub Pekingis Hiina presidendi Xi Jinpingiga.

Mai alguses esitas USA Hiinale ametliku kaebuse mitme juhtumi kohta, kus väidetavalt häiriti USA piloote Djiboutis asuvast hiinlaste baasist sihitud laseritega. Kaitseministeerium selgitas, et Djibouti baasist on inimesed suunanud sõjaväelist tüüpi lasereid maanduma asunud USA pilootide poole. Pentagon on kindel, et kuigi juhtumite eesmärk on ebaselge, sihtisid lasereid just hiinlased.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: