Luik nõustub vajadusega kaitsesambaid tugevdada

Foto: ERR

Kaitseminister Jüri Luik nõustub presidendi sõnumiga, et laiapindne riigikaitse ei saa jääda ainult paberile, kuid kulutused selleks ei saa tulla kaitse-eelarvest.

President Kersti Kaljulaid ütles võidupüha paraadil peetud kõnes, et me ei tohiks rahulduda olukorraga, kus iga 73 kaitseväkke investeeritud euro kõrval planeeritakse kõikide teiste riigikaitse valdkondade jaoks kokku investeerida keskmiselt vaid 1 euro.

Presidendi hinnangul eksisteerib praegune laiapindne riigikaitse seetõttu peamiselt vaid paberil.

"Ehk saaks seda ühte siiski kasvatada, seejuures mitte 73 arvelt," ütles Kaljulaid ja avaldas lootust, et parlamendivalimiste eelne diskussioon sellele tähelepanu pöörab.

Kaitseminister Jüri Luik ütles ERR-ile, et tõepoolest tuleb neid küsimusi järgmistel valimistel ja järgmiste arutelude käigus põhjalikult kaaluda.

"Sellepärast, et lai arengukava kehtib Eestis juba aastaid ja loomulikult on oluline, et kõik need sambad - alates kaitsejõududest ja lõpetades politseiga - oleks võimalikult tugevad," lausus Luik. "Kuidas kogu finantseerimise teema käib, on omaette jutt ja ei ole praeguste arutelude teema."

"Seis ei ole nii halb. Nagu president ka täpselt ütles, et sisejulgeoleku finantseerimise suurendamine ei tohiks mingil juhul tulla kaitsekulutuste arvelt. See on oluline moment, sest need kaks protsenti SKP-st ei ole juhuslikud protsendid, vaid see on väga täpselt lahtiplaneeritud riigikaitse kulu, mida meil on vaja, et oma riiki kaitsta," lisas Luik.

"Selles osas me ei saa absoluutselt mingeid järeleandmisi teha. On täiesti võimalik, et me peaks kaitsekulutusi veelgi tõstma. Aga see on juba tulevaste debattide aines," ütles kaitseminister.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: