Erik Gamzejev | Keskerakond ja Reformierakond oligarhi teenistuses

Foto: Põhjarannik

Jüri Ratas teab ja näeb, milline oligarhide pillerkaar koostöös tema poolt juhitava erakonnaga Ida-Viru omavalitsustes toimub, aga ei mürista, vaid tunneb pigem heameelt, et uue kombinatsiooni tulemusel lööb Keskerakonna lipp ka Jõhvis taas lehvima, nendib Erik Gamzejev.

Ida-Viru maakonnakeskuses Jõhvis on toimunud värske võimupööre: kohaliku oligarhi Nikolai Ossipenko dirigeerimisel sai uueks vallavanemaks keskerakondlasest endine maaeluminister Martin Repinski.

Nagu pahatihti sellistel puhkudel tavaks saanud, jagati esmalt ära ametikohad ja tõsteti 30 protsenti vallajuhtide palka. Sisulist plaani, mida valla huvides tegema hakatakse, Jõhvi "juuniossipenkoistid" avalikkusele näidanud pole.

Sagedased võimupöörded on mõjunud käsipidurina Jõhvi arengule. Sel ajal, kui Narva võistleb Euroopa kultuuripealinna tiitli nimel, kaotab Jõhvi – veel hiljutine Virumaa oivikomavalitsus – raskelt võidetud positsioone regionaalkeskusena.

Jõhvi seisakuaeg on eriti selgelt avaldunud paaril viimasel aastal, pärast 2016. aasta kevadel toimunud võimupööret, mis tõi võimule valimisliidu Jõhvi − Meie Kodu, kelle sisuline liider on Nikolai Ossipenko. Tookord tõrjus ta Teet Enoki ja tema kaasvõitlejate abil võimult vallavanema Aivar Surva ja volikogu esimehe Niina Neglasoni. Mullu suvel lükkas ta kõrvale ka Enoki enda ja lühikest aega ametis olla jõudnud vallavanema Eduard Easti ning tegi niinimetatud pannkoogikoalitsiooni (võimupöörde volikogu istung toimus pühapäeva hommikul koos kookide ja moosiga) Niina Neglasoni valimisliiduga Jõhvi Eest, mille ta nüüd omakorda üle parda heitis. 

Valimisliidu Jõhvi − Meie Kodu liikmed võtavad nii volikogu kui ka selle komisjonide istungitel harva sõna. Nendelt on keeruline saada sisulisi ja konkreetseid kommentaare ka ajakirjanikel. Tegu oleks justkui tummade parteisõduritega, kes ootavad enne istungit vaid juhiseid, kuidas hääletada. 

Olulisemates poliitilistes ja personaalsetes küsimustes kokkulepete tegemiseks käivad teiste valimisliitude ja erakondade kohalikud liidrid kaupa tegemas Nikolai Ossipenko juures, kes ise pole juba aastaid volikogusse kuulunud. "Teised sellest valimisliidust ei otsusta midagi," põhjendavad nad tema jutul käimist.

Ossipenko liigutab nii-öelda oma inimesi nagu malenuppe prügiveo ja teehooldusfirmade, prügila ja kaabeltelevisiooni ning Kohtla-Järve linnavalitsuse ja Jõhvi vallavalitsuse vahel. Nüüdki tulid kaks Jõhvi uut abivallavanemat tema firmadest.  Üks neist maabus seejuures juhtima seda valdkonda, kus Ossipenko firmadel on otsesed ärihuvid – valla kommunaalmajandust.

Oma inimeste liigutamisel pole ta jätnud saatuse hoolde ka Kohtla-Järve endist linnapead Jevgeni Solovjovi, kes jõustunud kohtuotsuse kohaselt "aitas" koos abilinnapeaga Ossipenko firmal linnakassast miljon eurot kriminaalset tulu teenida. Solovjovist on saanud tema äriimpeeriumisse kuuluva prügila direktor.

Ossipenko ise pääses tookord kohtupingist tänu arstitõendile, mille kohaselt ei võimaldanud tervise seisund tema üle kohut mõista. Oma firma aktsiaseltsi N&V päästis ta miljoni euro hüvitamisest selle likvideerimisega, aga sama edukalt nagu varemgi toimetab nüüd kommunaaläris osaühing N&V. Arstitõend võib päästa kohtumõistmise eest, ent ei keela poliitikas võtmerolli etendamast. 

Neid asju ei oleks põhjust praegu meenutada, kui Ossipenko tegeleks edasi vaid oma ettevõtlusega, ent ta dirigeerib kulisside tagant aktiivselt just nimelt Jõhvi võimu. Selle poolest erineb ta näiteks saatusekaaslasest Edgar Savisaarest, kes samuti hiljuti tervislikel põhjustel kohtu alt vabanes. Kui Savisaare niidid riigi ja ka pealinna poliitika mõjutamiseks on Keskerakonna esimees Jüri Ratas otsustavalt läbi lõiganud, siis Jõhvis hoiab Ossipenko neid raudselt peos ja juhib Carabas Barabasina mängu. Kohaliku võimu üle kontrolli omamine on justkui vältimatu eeldus kommunaalfirmade edukaks toimimiseks. Sellisel valitsemisviisil on ilmselged oligarhia, aga mitte demokraatia tunnused.

Kui Ossipenko ei ole formaalselt Jõhvi volikogus justkui keegi, miks käivad siis nii Jõhvi juhtpoliitikud kui isegi mõned riigikogu liikmed tema juures jätkuvalt poliitilisi diile punumas? Millise näoga nad lähevad hiljem näiteks koolidesse pidama ilukõnesid aususest ja põhimõttekindlusest, olles ise löönud võimulesaamise nimel käed tegelasega, kes on tuntud sellega, et tema firma suutis pikaajalise korruptiivse süsteemi loomisega Kohtla-Järvel teenida miljon eurot kriminaalset tulu?

Mitu neist on Ossipenkoga liitu minnes naiivselt rääkinud, et see on suur võimalus teda mõjutada ja justkui hullemat ära hoida (mis iganes see ka poleks). Tegelikult on nad ise osutunud tema poliitteatri rollitäitjateks, kes liigse improviseerimise korral on lihtsalt välja vahetatud. Nüüd on järjekorras sama reha uued katsetajad. Võiks teha panuseid, kui kaua Repinski ametis vastu peab juhul, kui ta hakkab näitama, et ta ei taha olla vallavanem mitte Ossipenko vallavalitsuses, vaid ajada oma joont. 

Hämmastav, et asjaosalised on püüdnud seejuures jätta muljet, et ilma Ossipenkolt dobroo'd saamata polegi võimalik Jõhvit juhtida.  See oleks justkui normaalsus, millega peab leppima. Tänases Eestis ei tohiks aga jääda isegi muljet, et mõni linna- või vallavalitsus on muutunud mõne erafirma filiaaliks või vastupidi.

Jüri Ratas teab ja näeb, milline oligarhide pillerkaar koostöös tema poolt juhitava erakonnaga Ida-Viru omavalitsustes toimub, aga ei mürista, vaid tunneb pigem heameelt, et uue kombinatsiooni tulemusel lööb Keskerakonna lipp ka Jõhvis taas lehvima. Keskerakond on Jõhvis võimuliidus ja tema valitsuse endine maaeluminister vallavanem.  Pealinnas "jaga ja valitse" stiilis juhtimist väsimatult tauniv Reformierakond pidas samal ajal Jõhvis paslikuks ka ise selle stiili ühe eredama esindaja kampa hakata.

Jõhvis oleks aeg teha lõpp Ossipenko diilide poliitikale, mille koht peaks maakonnakeskuse huvides juba ammu olema koduloomuuseumi stendil. •

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil [email protected]. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: