Jõhvi umbusaldusvolikogus oli segadus häälte lugemisega

{{1592491500000 | amCalendar}}
Eduard East sai volikogu esimehena 11. aprillil 2019. aastal panna vallavanemaks valitud Max Kaurile kaela auraha. Aasta ja kaks kuud hiljem on kaks umbusaldamist üle elanud Kaur endiselt vallavanem, kuid East enam volikogu esimehena ei jätka.
Eduard East sai volikogu esimehena 11. aprillil 2019. aastal panna vallavanemaks valitud Max Kaurile kaela auraha. Aasta ja kaks kuud hiljem on kaks umbusaldamist üle elanud Kaur endiselt vallavanem, kuid East enam volikogu esimehena ei jätka. Autor/allikas: Sergei Stepanov/ERR

Jõhvi volikogu istungil umbusaldati ekskeskerakondlast Eduard Easti, kes ei usu, et uus, erinevate valimisliitude ja erakondade liikmetest koostatud koalitsioon kujuneks töövõimeliseks, edastas "Päevakaja".

Tänasel umbusaldamisel taandas Jõhvi volikogu esimees Eduard East end hääletamiselt. Tema umbusaldamise poolt hääletas 14 ja umbusalduse vastu oli 6 inimest. Jõhvi volikogule omaselt tekkis ka täna segadus, sest üks umbusalduse poolt käe tõstnud hääletaja tunnistas, et ta ei saanud aru, mida ta hääletas.

Õhtu jooksul selgus, et segadused hääletusega olid suured. Vahetult pärast volikogu istungit kinnitas volikogu sekretär, et protokolli lähevad arvud 14 poolt, 6 vastu ja 1 ei hääletanud. Sellised tulemused kuulutati välja volikogu istungil ja sellised arvud on salvestatud ka videosse.

Pärast istungit selgus, et need arvud ei pruugi olla lõplikud. Nimelt kinnitas volikogu aseesimees Tamara Põlevina ajalehele Põhjarannik, et ka tema ei hääletanud ei umbusalduse poolt ega vastu. Kuna East tagandas end hääletuse ajaks volikogu juhi ametist, siis oli Põlevina just see, kes hääletust läbi viis.

Istungipäeva hilisõhtul kinnitas Põlevina segadust ka ERRile. "Arutasime olukorda ja kuna kaks korda hääletanud Dmitri Smirnov soovis olla eelnõu vastu, siis leidsime, et tal on selleks õigus. Kokkuvõttes on nii, et 12 inimest hääletas umbusaldamise poolt, 7 hääletas vastu ning mina ja Eduard East ei hääletanud," nentis Põlevina.

Uus koalitsioon tekkis juuni alguses pärast seda, kui plaaniti vallavanem Max Kauri umbusaldada, kuid siis sai osa umbusaldajaid aru, et nad siiski ei taha seda teha. Nii tekkis erinevate valimisliitude ja erakondade esindajatest uus koalitsioon, mida kohalik ajaleht Põhjarannik nimetab rosoljekoalitsiooniks.

Uue koalitsiooni esindajana tunnistas Niina Neglason, et koalitsiooniläbirääkimised on kulgenud raskelt ja erilise tähelepanu all on vallavalitsuse senisest tõhusam tööle saamine. "Praegu on kõige tähtsam vallavalitsus tööle panna, sest seda näeb iga vallakodanik, et väga paljuski praegu töö seisab. Ja muidugi, üht-teist on tehtud, me ei saa öelda, et midagi pole tehtud, see oleks vale ja häbematu, aga töö võiks olla aktiivsem. Leian, et esmajoones peaks saama hea vallavalitsuse komplekteerida. Jah, volikogu esimees on ka oluline, kuid ta on poliitiline figuur ja ta on esindusfiguur nii vallas kui ka linnas, aga kõik volikogu otsused on kollegiaalsed, volikogu esimees üksinda ei saa midagi teha," ütles Neglason, kes avaldas lootust, et koalitsioonileping saab paika lähima paari nädala jooksul.

Volikogu endiselt esimehelt Eduard Eastilt uurisime, kui töövõimeliseks ta uut koalitsiooni peab. "Kahjuks ma seda ei näe ja see tekitabki minus muret, sest erinevad persoonid vaatavad erinevates suundades. Jah, umbusaldamise jaoks on ühinemine, liitumine üsna kerge. Küsimus on selles, kuidas konstruktiivselt lahendada järgmisi küsimusi ja järgmisi persoone, siin on väga palju nüansse," ütles East.

2014. aastast Keskerakonda kuulunud Eduard East arvati erakonnast välja 3. juunil, põhjuseks see, et ta oli üks, kes esitas umbusaldusavalduse keskerakondlasest vallavanemale Max Kaurile. Olukorrale lisab vürtsi asjaolu, et Eduard Easti abikaasa, Toila vallavanem Eve East astus 2018. aasta sügisel Keskerakonda ja kandideeris 2019. aastal keskerakondlaste ridades ka Riigikokku. Eduard Easti sõnul kodus keeruliseks kujunenud parteiliini ei arutata. "Me mõlemad oleme isiksused ja käitume nii, nagu peame vajalikuks ja õigeks," ütles Eduard East.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: