Autorite ühing läheb eratelekanalite vastu kohtusse

Kohtuhaamer.
Kohtuhaamer. Autor/allikas: Sputnik/Scanpix

Eesti Autorite Ühing (EAÜ) läheb Eesti Meedia AS-i, All Media Eesti AS-i ja OÜ Alo-TV vastu kohtusse, kuna nende telekanalid lõpetasid aasta algusest teoste kasutamise eest tasu maksmise tulenevalt sellest, et kanalid ei edasta enam ise oma programme.

"Me oleme kohtusse minemas," ütles autorite ühingu jurist Anne-Ly Hussar BNS-ile. Tema sõnul ei ole jätkuvalt õnnestunud telekanalitega kokkuleppele jõuda ning telekanalid ei ole isegi ühingu pöördumistele vastanud.

Telekanalid Kanal 2, Kanal 11, Kanal 12, MyHits, TV 3, TV 6 ja Alo TV lahkusid eelmisel aastal vabalevist ning koos sellega leiavad ettevõtted, et nad ei edasta enam ise oma programme, vaid edastamisega tegelevad edasimüüjad. Autorite ühingu hinnangul aga ei toimunud vabalevist lahkumisega sisulist muutust ning telekanalid peaksid tasude maksmisega jätkama.

Telekanalid põhinevad oma tegevuses Euroopa Kohtu 2015. aasta otsusele, milles öeldakse, et ringhäälinguorganisatsioon ei tegele üldsusele edastamisega juhul, kui ta edastab programme sisaldavad signaalid vaid signaali edasimüüjatele selliselt, et need signaalid ei ole edastamise ajal või selle tõttu üldsusele kättesaadavad, ja kui edasimüüjad edastavad seejärel need signaalid oma abonentidele selleks, et viimased saaksid neid programme vaadata.

Jätkuvalt vabalevis olevate Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) ja Tallinna TV kanalitega autorite ühingu sõnul probleeme ei ole.

"EAÜ on asunud vormistama hagi nende eratelekanalite vastu. Seni on aga EAÜ tegevjuhi soovitus pöörduda kõigil autoritel isiklikult nende eratelede poole taotlusega maksta tasu otse autoritele või siis nõuda teoste kasutamise lõpetamist. EAÜ töötajad teevad omaltpoolt kõik võimaliku, et see ebanormaalne olukord saaks lahendatud. Kuni senine olukord kestab, tuleb arvestada autoritasude vähenemisega nende eratelede poolt mitte makstavate summade võrra," teatas ühing juunis.

Alates 2018. aasta algusest ei maksa Eesti Meedia AS-ile, All Media Eesti AS-ile ja OÜ-le Alo-TV kuuluvad telekanalid enam autoritele tasu nende teoste kasutamise eest teleprogrammides Kanal 2, Kanal 11, Kanal 12, MyHits, TV 3, TV 6 ja Alo TV.

Uudisteagentuur BNS kuulub Eesti Meedia kontserni.

Toimetaja: Marek Kuul

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: