Indrek Saar: dialoog erakonnas on igal juhul parem kui dialoogi puudumine

Foto: Siim Lõvi /ERR

Sotsiaaldemokraatide esimehe väljavahetamise küsimuse tõstatanud erakonna aseesimees Indrek Saar ütles intervjuus ERR-ile, et dialoog sel teemal on parem kui dialoogi puudumine. Palju konkreetsemaks ta minna ei soovinud.

Kas teie arvates oleks vaja enne riigikogu valimisi kutsuda kokku erakonna erakorraline üldkogu ja viia läbi juhatuse ja esimehe valimised?

Seda ei saa otsustada üks inimene. Sotsiaaldemokraatide juures käib see loomulikult samamoodi. Iga juhatuse liikme ülesanne on tuua võimalikult lai erakonna liikmete arvamus juhatuse laua taha ja kui jõutakse ühele või teisele tulemusele, siis hakkab erakond tegutsema.

Milline on teie isiklik arvamus?

Ma ütlen veelkord, üks inimene seda otsustada ei saa ja erakond on igal juhul meeskondlik organisatsioon, mida ka meeskondlikult juhitakse. Ei ole nii, et on üks inimene, kes ütleb, et mina tahan nii ja siis kõik ülejäänud 5900 inimest teevad samamoodi. Arutatakse võimalikult erinevates formaatides, et mis see seis on ja mis peaks tegema ja millised on võimalikud variandid.

Loomulikult alati erakonna puhul üks võimalik variant on juhtorganite valimine.

Kas teie arvates tuleks uue juhtkonnaga valimistele minemine erakonnale kasuks?

Ma ei saa kuidagi sellele vastata teistmoodi, kui ma juba eelmisele kahele küsimusele vastasin. Erakonnale tuleb see sellisel juhul kasuks, kui erakond ise on veendunud, et ta seda tegema peab.

Eesti Ekspressis on välja toodud selge vastandus teie ja Jevgeni Ossinovski vahel, kus te ise olete tunnistanud, et te oleksite nõus esimeheks kandideerima.

Esiteks ma ütlen, et erakond ei ole midagi sellist otsustanud.

Aga jah, aruteludes sellest, et millised on meie ees seisvad valikud, olen ma tõepoolest erakonnakaaslastele öelnud, et juhul, kui selline asi ette tuleb, siis minuga võib arvestada. Ja ma usun, et ma ei ole ainuke, kellega selles situatsioonis võib arvestada.

Kuidas te kommenteerite seda, et nüüd ka sotsidel on avalikkuse ees sisepingete märk küljes?

Meil on kombeks olnud võimalikult aus ja avatud arutelu erakonna sees. Eks igaüks suhtub sellesse emotsionaalselt ja hinnanguliselt erinevat moodi. Mina arvan, et meie arutelud on olnud väga ratsionaalsed ja väga põhjendatud. Ma usun, et me suudame ka tulevikus oma otsuseid teha ratsionaalselt ja põhjendatult.

Ma arvan, et arutelud erakonnas enne valimisi sellest, kuidas minna valimistele, on täiesti kohustuslik osa erakonna siseelust.

Teie jaoks on täiesti vastuvõetav see, kui juhatus otsustab, et valimistele tuleb minna Jevgeni Ossinovski juhtimise all?

Juhatuse otsust vaidlustada ei ole kuidagi võimalik. Juhatuse otsus on juhatuse otsus.

Kas erakonnas on siis pinged või ei ole?

Ma arvan, et erakonnas on töine õhkkond. Dialoog erakonna sees on igal juhul palju parem kui dialoogi puudumine.

Kas töisesse õhkkonda panustab ka see, kui Urve Palo soovitab teil hoopis EKRE-t juhtima hakata?

Jah... Seda oli minu jaoks tõepoolest natuke ootamatu lehest lugeda.

No mul on tõesti raske uskuda, et Urve tegelikult ka niimoodi mõtleb. Aga ma ei ole teda viimase 24 tunni jooksul kohanud, nii et ega ma täpselt ei tea.

Kuidas te talle silma vaatate, kui te uuesti kohtute temaga?

Vaatan silma nagu oma kolleegile, kellega koos mul tuleb töötada.

Kuidas sotsid peaksid selles debatis edasi minema?

Sotsid peaksid oma diskussioonidega minema edasi hoolimata sellest, kas meedia ka sellel teemal arutab või mitte, sest meie jaoks on teatud kuupäevad, kus me peaksime küsima valijatelt mandaati ja see tähendab, et me peame järjest hakkama langetama strateegilisi ja taktikalisi otsuseid.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: