Austria president kritiseeris valitsuse rändepoliitikat

Austria president Alexander Van der Bellen.
Austria president Alexander Van der Bellen. Autor/allikas: Sander Koit/ERR

Austria president Alexander Van der Bellen kritiseeris laupäeval avaldatud usutluses valitsuse esitatud ettepanekuid, mis muudaksid võimatuks asüüli taotlemise Euroopa pinnal.

"Igaüks, kes tuleb meie riiki, ja taotleb asüüli, peaks saama seda teha," ütles Van der Bellen usutluses ajalehele Österreich ja lisas, et tagakiusamise eest põgenevatel inimestel on Genfi konventsiooni alusel õigus kaitsele.

Austria konservatiivide ja parempopulistide valitsus kasutab juulis alanud eesistumist Euroopa Liidus oma karmi rände- ja asüülipoliitika propageerimiseks ühenduses ning on moodustanud sarnaselt mõtlevate ministritega Berliinis ja Roomas selles küsimuses "tahtjate telje".

President nimetas migratsiooni tähtsaks küsimuseks ja lisas: "Praegu on asüülitaotlejate arv märkimisväärselt langemas ja olukord on kontrolli all".

Van der Belleni sõnul on aga idee juures luua Põhja-Aafrikas migrantide taotluste menetlemiseks "vastuvõtukeskused" palju vastamata küsimusi.

"Mis kõige tähtsam, ükski riik pole öelnud, et tahab neid võõrustada. Meie tähelepanu peaks olema suunatud sellele, miks inimesed põgenevad," sõnas Austria riigipea.

Ta väljendas ka skepsist selle üle, kas Austria sõjaväel on võime viia Põhja-Aafrikas läbi EL-i piiriagentuuri Frontex toetavaid missioone, nagu pakkusid välja parempopulistlikusse Austria Rahvaparteisse (FPÖ) kuuluvad siseminister Herbert Kickl ja kaitseminister Mario Kunasek.

President võttis sõna ka nende inimeste ja organisatsioonide tegevuse kriminaliseerimise vastu, kes päästavad Vahemerel migrante uppumissurmast.

"Kui keegi päästab uppumisest väikse lapse, kes on kukkunud Doonausse, tõstame teda esile kui elupäästjat. Kui sama inimene päästab lapse uppumissurmast Vahemerel, on ta samuti päästnud elu ja teda ei tohiks kohtu alla anda," lausus Van der Bellen.

Austria presidendi ametikoht on suuresti tseremoniaalne, kuid Van der Bellen on alates ametisse astumisest 2017. aasta jaanuaris kritiseerinud mitut valitsuse positsiooni.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: