X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Baieri sõsarpartei arutab Merkeli poolt saavutatud migratsioonilepet

{{1530455820000 | amCalendar}}
Siseminister Horst Seehofer (CSU) ja liidukantsler Angela Merkel (CDU) laupäeval Berliinis.
Siseminister Horst Seehofer (CSU) ja liidukantsler Angela Merkel (CDU) laupäeval Berliinis. Autor/allikas: AP/Scanpix

Pühapäeval kogunes Saksamaa valitsusjuhi Angela Merkeli Baieri sõsarpartei Kristlik-Sotsiaalne Liit (CSU), et arutada seda, kas Kristlik-Demokraatlik Liidu (CDU) juht ning liidukantsler saavutas äsjasel Euroopa Ülemkogul sellise migratsioonileppe, millega Saksa valitsuse kõige sisserändekriitilisem partei nõustuda saab.

Kuna ka CSU on sellel teemal lõhestunud, ei olnud mingit otsust isegi pühapäeva hilisõhtul veel tehtud, vahendas Reuters.

CSU ja selle juht, Saksamaa siseminister Horst Seehofer on nõudnud Merkelilt üleeuroopalist lahndust migratsiooniprobleemidele ning lubanud sellise kokkuleppe puudumisel asuda kõiki migrante Schengeni tsoonist hoolimata Baieri liidumaa piirilt tagasi saatma. Kuigi Seehofer ise on eitanud, et tegu on "ultimaatumiga", tähendaks otsene liidukantslerile vastu astumine ning sellele tõenäoliselt järgnev Merkeli sundseis oma siseminister vallandada ka praeguse valitsuskoalitsiooni lagunemist.

Samas on osa analüütikuid leidnud, et tegu võib olla vähemalt mingil määral ka näitemänguga, sest Baieri liidumaal on oktoobris tulemas valimised ning CSU senist pikaaegset poliitilist ülemvõimu ohustab eelkõige veelgi migratsioonivastsema protestipartei Alternatiiv Saksamaale (AfD) esilekerkimine.

Brüsselis toimunud ülemkogul sõlmitud kokkuleppe järel saatis Merkel koalitsioonikaaslastele - ehk CSU-le ja sotsiaaldemokraatidele - dokumendi, mille kohaselt on Saksamaal olemas varjupaigataotlejate tagasivõtmise lepped 16 liikmesriigiga. Samuti on kavas Saksamaale rajada vastuvõtukeskusi, kus saaks riiki saabunute taotlusi kiiremini menetleda ja sealt otse tagasi saata. Nende detailide näol on seega tegu oluliselt rangema poliitikaga kui 2015. aasta rändekriisi aegne nn avatud uste poliitika.

Samas on end Merkeli vastastena positsioneerinud Tšehhi vabariik, Poola ja Ungari hiljem teatanud, et nemad selliseid kahepoolseid tagasivõtulepinguid Saksamaaga sõlmimas ei ole.

Hoolimata olukorra ebamäärasusest andis CSU juhtide hulka kuuluv Baieri liidumaa peaminister Markus Söder juba mõista, et sõsarpartei poolt Merkelile avaldatud surve on justkui juba häid tulemusi andnud.

"Asjad liiguvad absoluutselt õiges suunas," teatas ta, kuid lisas, et survet jätkatakse seni, kuni kokkulepete asjaolud selgemaks saavad.

Seega usub suurem osa analüütikuid, et kuigi Merkeli valitsus ei lagune, ei jää see viimaseks korraks, kui sõsarpartei üritab eemalduda paljude liikmete poolt liiga tsentristlikuks peetud liidukantslerist.

Merkel avaldas lootust, et CDU ja CSU liit püsib

Merkel ise ütles pühapäeval ZDF-ile antud intervjuus, et tema sooviks on, et CDU ja CSU koostöö ja liitlassuhe jätkuks. CDU ja CSU liit on kestnud aastakümneid ja sisuliselt tähendab see koostöö näiteks seda, et CDU ei sea Baierimaal üles oma kandidaate, CSU liikmed jälle ei kandideeri mujal riigis oma nimekirjaga.

"Ma jagan CSU eesmärki vähendada inimsmugeldajate poolt Euroopasse toodavate sisserändajate arvu ning samuti jagan ma seisukohta, et varjupaigataotlejad ei saa lihtsalt ise valida, millisesse liikmesriiki nad minna tahavad," märkis ta.

Merkel rõhutas, et eriarvamusi CSU-ga on olnud vaid selles vallas, milliseid vahendeid migratsiooni vähendamiseks kasutada, mitte eesmärgis kui sellises.

Zeit: Seehofer ei ole Merkeli migratsioonileppega rahul

Samas kirjutas Die Zeit oma allikatele viidates, et siseminister Seehofer peab Merkeli poolt saavutatud tulemust ebapiisavaks ning valitsuskriisile mingit kiiret lahendust ei paista tulevat.

Seega võib Seehofer asuda juba esmaspäeval täitma oma varasemat ähvardust, et Saksamaa lõunapiirilt hakatakse kõiki varjupaigataotlejaid tagasi saatma. Samuti soovib ta, et edaspidi ei saaks ükski mõnes teises riigis registreeritud varjupaigataotleja enam Saksamaale tulla.

Siseministri väidetavast seisukohast teatavad mitmed väljaanded ja uudisteagentuurid. Seehofer ise ei ole selles küsimuses veel sõna võtnud.

Küll on aga teada, et ta on jaganud CSU juhtkonnale oma 63 ettepanekust koosneva plaani migratsioonipoliitika reformimiseks.

Seehofer kohtus Merkeliga laupäeval ning tema sõnul ei andnud kohtumine tulemusi.

"Meil ei ole head lahendust. Rääkisin eile liidkantsleriga. See jäi tulemusteta," kommenteeris ta Bildile.

CSU juhtkond on teatanud, et Seehofer esineb koosoleku lõpus isikliku avaldusega.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: