Kaasaegne õhuoperatsioonide keskus vahetab välja senise juhtimisüksuse Ämaris ({{commentsTotal}})

Foto: Mil.ee

Õhuvägi rajab Tallinnasse nüüdisaegse õhuoperatsioonide kontrolli- ja teavituskeskuse, mis vahetab välja praeguse juhtimisüksuse Ämaris. Lisaks praegustele ülesannetele peab uus keskus hakkama arendama ka maa-õhk õhukaitse koordineerimise taset.

Reedel tähistas õhuvägi 99. sünnipäeva ning kolonel Jaak Tarien andis õhuväe juhtimise üle kolonel Riivo Valgele. Tarien ise asub 1. septembrist juhtima NATO küberkaitsekoostöö keskust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Uue ülema sõnul võiks olla tema üks peamine prioriteet Eesti õhutõrje võimekuse parandamine, mille poole on juba esimene samm astutud. Nimelt Tallinna rajatav õhuoperatsioonide kontrolli- ja teavituskeskus hakkab kasutama NATO kõikehõlmavat õhuoperatsioonide juhtimissüsteemi ACCS. Rajatava keskuse maja on juba valmis.

"Tööd käivad juba praegu, kuid funktsiooni ülevõtmine kui selline saab olema järgmise aasta alguses. Air Command and Control System (ACCS) iseenesest on arenduses juba 25 aastat, tema tulek on edasi lükatud, sest tegu on kompleksse süsteemiga. Aga muidugi ta toob kaasa parema ühilduvusvõime õhukaitsega, liitlaste õhukaitsega," selgitas Valge.

Õhuväe endine ülem Jaak Tarien vihjas, et Eestis võivad hakata õhutõrjet teostama liitlased.

"Konkreetsetest plaanidest liitlaste siiatulekust õhutõrjesüsteemidega on natukene vara rääkida, aga kogu NATO räägib sellest, et õhutõrjevõimekus siin, meie piirkonnas on suur võimelünk ja sellele tuleb lahendust leida ja lahendust otsitakse," ütles Tarien.

Ta lisas, et Eesti kaitseväel endal jääb võimekate õhutõrjesüsteemide soetamine rahaliselt kättesaamatuks.

Kaitseväe juhataja kindral Riho Terras ütles, et lisaks uuele juhtimiskeskusele saab õhuvägi juurde ka kaks transpordilennukit.

"Ma arvan, et uued transpordilennukid on üks nende suuri prioriteete järgnevate aastate jooksul ja mine tea, võib-olla sõltuvalt poliitilistest protsessidest ka õhukaitse," ütles Terras.

Õhuoperatsioonide juhtimisekeskuse peamised ülesanded on Eesti õhuruumi puutumatuse järelvalve, lennureeglite kontroll ning NATO integreeritud õhukaitsesüsteemi ülesannete täitmine.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: