Tarien: ma olin juba 1980-ndatel arvutinohik

Jaak Tarien
Jaak Tarien Autor/allikas: Kaitseväe peastaap

NATO küberkaitsekoostöö keskust juhtima siirduv kolonel Jaak Tarien ütles Kuku Raadiole, et ta ei tahtnud pikaaegse õhuväe ülemana kõduneva kännuna noortele ette jääda ning palus juba aastate eest end küberkaitsevaldkonda üle viia.

"Kaitseväes on rotatsioon tavaline asi ja keegi ei taha ju kõdunevaks kännuks noortele ette jääda. Ma oma kuue aastaga olen NATO riikidest üks pikema staažiga õhuväe ülemaid. See on ka põhjus, miks ma juba paari aasta eest palusin kaitseväe juhataja Riho Terrasel end küberkaitse keskusesse määrata," rääkis Tarien Kuku Raadios.

Tarien tunnistas ka, et arvutid ja kübermaailm pole talle uus teema, sest ta on sellega nooruses palju kokku puutunud.

"Tegelikult olin ma juba 1980-ndate aastate keskel arvutinohik. Siis, kui see veel populaarne polnud. Arvutid on mind alati tõmmanud. Maailmas ringi käies, siis ega keegi Eesti õhuväest ju midagi kuulnud pole, küll aga lähevad kõigil silmad põlema ja kõik tahavad kaasa rääkida, kui mainida Eestit ja küberit. Nüüd tahan ma Eesti senist edukat küberlugu edasi viia."

Oma senise ameti ja valdkonna kohta rääkides tunnistas Tarien, et Eesti on liiga väike, et jaksata endale lubada lahingõhuväge, mistõttu peame toetuma liitlastele.

"Tänapäevaste hävitajate üks lennutund maksab 30 000 kuni 50 000 eurot ja Eesti seda endale lähiajal kindlasti lubada ei saa. Selleks on meil head liitlased ja nende abiga suudame oma õhuruumi kontrollida. Aga selleks on vaja ka radaripilti ja korralikku lennubaasi siin. Ehk õhuvägi ei ole ainult kiired ja vaikselt lendavad lennukid, vaid ka toetustöö on tähtis."

2015. aasta lõpus tegi Tarien sotsiaalmeedias avalduse, mis pälvis kohe ka suures meedias palju tähelepanu. Tarien kirjutas siis, et tal on häbi kaasmaalaste pärast, kes solvavad meid kaitsma tulnud tumedanahalisi NATO sõdureid. Kuku saatejuht küsis, kas sellise sotsiaalselt tundliku närvi pealt pole tal tulnud mõttesse hoopis poliitikasse siirduda?

"Ma kipun olema selline Eesti introvert, kes vaatab oma kinganinasid, mitte teisele inimesele silma. Iga päev eetris ja kaamera ees olla, nagu peavad seda tegema meie poliitikud, see oleks mulle raske."

Tarien võtab küberkaitsekoostöö keskuse juhi koha üle Merle Maigrelt, kelle korraline aastane ametiaeg lõpeb 30. augustil.

"Keskuse praegune juht Merle Maigre on teinud väga hea tööd - keskus on väga heas korras ja maailmas tuntud. Mul on ees suur jalajälg, mida täita ja tuleb kohe esimesest päevast peale pingutama hakata," sõnas Tarien.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: