Minister: kaks Ateena metsatulekahjudest võidi süüdata ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1532611440000 | amCalendar}}
Põlenud ala Ateena lähistel Mati linnas.
Põlenud ala Ateena lähistel Mati linnas. Autor/allikas: Savvas Karmaniolas/AFP Photo/Scanpix

Kreeka ministri teatel viitavad senised andmed, et Ateena lähistel puhkenud metsa- ja maastikutulekahjudest kaks läideti tõenäoliselt sihilikult.

Ametnikud ütlesid satelliitpiltidele tuginedes, et esmaspäeval puhkes Atika piirkonnas umbes samal ajal 13 tulekahju.

Satelliitpiltide analüüs ja kohapealsed ülevaatused viitavad sellele, et neist kaks süüdati esmaspäeval lühikese aja jooksul mitmes kohas, ütles neljapäeval avaliku korra minister Nikos Toskas.

"Mis puudutab Pentelikoni mäel alanud tulekahju," mis levis Ateenast idas asuvasse Mati piirkonda, siis seda ümbritseb "mitu küsimust ja ma ei varja, et üks tõsine infokild tingis uurimise algatamise", lisas Toskas.

Infokild viitab, et tulekahju taga on "kriminaalne akt", ütles ta.

Neljapäeva hommiku seisuga sai tulekahjudes surma 82 inimest, suurem osa neist Matis.

Toskase sõnul on ka "tõsiseid elemente ja jälgi", et tunde enne Pentelikoni mäel puhkenud tulekahju läideti "sihilikult" tulekahju Ateenast läänes asuvas Kinetas. Selles tulekahjus ei hukkunud keegi.

"On tunnistusi, aga ma ei saa praegu rohkem öelda," lausus Toskas.

Valitsus andis kõik tõendid üle prokuratuurile ja neist saab osa eeluurimisest, mille avas teisipäeval ülemkohus, lisas ta.

Tulekahju levikusse panustasid ka "ilmaolud, mis olid kliimamuutuse tõttu äärmuslikud", lisas minister.

Tulekahju ajal puhusid tuuled kuni 120 kilomeetrit tunnis ja niivõrd tugevad tuulepuhangud esinesid Kreekas viimati kaheksa aastat tagasi, ütles pressikonverentsil viibinud valitsuse pressiesindaja Dimitris Tzanakopoulos.

Valitsus pälvib juhtunu pärast kõvasti kriitikat ning Toskas ütles, et esitas peaminister Alexis Tsiprasele lahkumisavalduse, kuid valitsusjuht ei rahuldanud seda ja palus tal ametis jätkata.

Põlengute kahju suurendasid illegaalsed ehitised

Kaitseministri sõnul blokeerisid paljud sellised ehitised põgenemisteid ning ta nimetas neid kuritegevuslikeks, vahendab BBC.

Mati linna, kus põlengud aset leidsid, külastanud minister kohtus kohalikega, kes süüdistasid teda nende hülgamises. Paljud kohalikud tuletõrjujad ei olnud tulekahjust isegi teadlikud.

Mati elanikel soovitati tule eest merre põgeneda, kuid paljudele vanuritele oli see raske väljakutse. Lisaks ei jõudnud paljud ohvrid kaugemale kaljuservast.

"See on kuritegu minevikust," ütles minister Panos Kammenos ja lisas, et enamus rannikuäärseid hooneid, mis asusid kaljuserval, on ehitatud lubadeta.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: