TMW koostööpartnerid süüdistavad Sildnat arvete maksmata jätmises

{{1532430180000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Igal aastal suurt publikumenu nautiva Tallinn Music Weeki köögipool ei ole nii pilvitu: Helen Sildnale kuuluv, alles märtsis nime vahetanud korraldajafirma on hädas arvete tähtajaks tasumisega ning mitmete TMW-ga koostööd teinute sõnul on probleem kestnud aastaid.

Kuni tänavu märtsini Musiccase'i nime kandnud osaühing tegutseb nüüd Shiftworks OÜ nime all ning selle käibenumbrid on varasematel aastatel jõudsate hüpetega kasvanud: 2014. aastal oli käive üle 190 000 eurot, aasta hiljem üle 331 000 euro ning 2016. aastal üle 441 000 euro.

Kasumit teenis TMW korraldajafirma 2014. ja 2015 aastal vastavalt üle 2200 ja üle 2600 euro, üle-eelmisel aastal jäädi aga 5339 euroga miinusesse. Millised olid möödunud majandusaasta käibe- ja kasuminumbrid, jääb paraku teadmata, sest majandusaasta aruanne, mis peaks olema esitatud hiljemalt juuni lõpuks, on Shiftworksil senini esitamata.

ERR-iga anonüümselt vestelnud ettevõtja (nimi toimetusele teada - toim), kes on TMW-le aastaid teenuseid pakkunud, ütles, et nii palju kui tema mäletab, on TMW-d korraldav Shiftworks ehk varasem Musiccase maksetega venitanud algusaegadest peale.

"See on alati olnud kummaline. Nad on lõpuks põhimõttteliselt alati ära maksnud, aga selleks peab õudselt palju pinda käima ja läheb väga kaua aega. Pärast festivali kaob Sildna kuhugi ära, enam teda kätte ei saa, meilidele ta ei vasta," kirjeldas ta ja tõdes, et ka tänavu toimunud TMW eest on talle osa arveid veel tasumata.

Ettevõtja sõnul esitatakse valgustuse ja helitehnika pakkujatele TMW-l ranged nõudmised ja kõik peab õigeks ajaks paigas olema, aga kui festival on läbi ja teenusepakkujaid enam vaja ei ole, on suhtumine hoopis teistsugune.

"Olen neid ka varasematel aastatel pomminud ja ka Sildnaga otse rääkinud, et raha kätte saada. See on hästi imelik, ta tundub hästi normaalne ja tore inimene, aga siis, kui läheb arvete maksmiseks, on mingi täielik jama," nentis ta.

Eesti muusikud esinevad TMW-l tasuta

Kunstnik Maile Grünberg rääkis ERR-ile, et Sildna võlgneb talle tänavuse TMW ajal Pärnu maantee 6 asuva galerii kasutamise eest umbes 1200 eurot. Ka Grünbergi sõnul on Sildnaga varemgi probleeme olnud ning siis on saadud raha kätte inkassoga ähvardades. Seetõttu kaalub ta nüüdki inkassofirma poole pöördumist.

Muusik Vaiko Eplik kirjutas sotsiaalmeedias, kuidas Tallinn Music Week ei maksa helimeestele arveid enne, kui uue aasta festival käes.

"Tuletan siinkohal meelde, et TMW ei maksa eesti muusika ekspordi "huvides" ei festivalil esinevatele artistidele (vähemalt enamikule eesti artistidele), autoritasusid piletimüügist ega helirendi arveid. Samas festival iga aastaga aiva kasvab ja korjab enda ümber erinevat pop-up'indust ja muud urban-jura. On raske uskuda, et sellise lokkava kommertsi tingimustes pole võimalik vähemalt Eesti helimeestele, tehnika rentijatele nende tehtud töö eest tasuda... Või tuleb järgmise TMW heliteenindust Lätist?" küsis muusik.

Showcase'i kaubamärgi alt heli-, valguse- ja videotehnikat pakkuva 1/2 Mind OÜ tegevjuht Virgo Jaani ütles, et ka neile on Shiftworks aprillikuise TMW eest veel võlgu, ehkki osa arveid on küsimise peale tasutud.

"Sel aastal on see kuidagi eriti kaua veninud, vähemalt meie puhul," lausus ta.

Jaani sõnul on ka teised TMW-ga koostööd teinud helitehnikafirmad samasuguste probleemidega kokku puutunud. "Nagu Vaiko Eplik täna ka ütles, see on tõesti avalik saladus, et see on niimoodi olnud," ütles Jaani. "See festival on ka sellisel ajal, kui väga paljudel on nii-öelda hapukurgihooaeg, tööd ei ole ja tuleb igal juhul vastu võtta,"

Ta lisas, et järgmisel aastal kaaluvad nad siiski tõsiselt, kas koostööd TMW-ga teha või mitte.

Sildna selgitab maksete viibimist TMW keeruka rahastusmudeliga

Helen Sildna ütles ERR-ile saadetud kirjalikus kommentaaris, et TMW festivali rahastusmudel on keeruline ja koosneb mitmekümnest rahastusprojektist.

"Festivalil on hulk rahastajaid, kes kinnitavad küll lepinguliselt oma finantseeringu, kuid toetuse kannavad tagantjärele, pärast keerukat aruandlusperioodi. Hetkel ootame kokkulepitud toetusi veel paarilt kohalikult rahastajalt ning jätkuvalt on meil käimas aruandlus kahe Euroopa projekti ning EAS-iga, kes õigustatult jälgivad projekti eesmärgipärast teostust ja kulude kasutust," lausus ta.

Sildna märkis, et 2018. aasta festivali kulude eelarve oli ligi pool miljonit. Selle summa katteks on viiendik kinnitatud tuludest tema sõnul praeguse seisuga veel laekumata ning samas mahus on ka maksmata arveid.

"Oleme kogu südamest tänulikud ettevõtetele ja teenusepakkujatele, kes on meiega kannatlikud olnud, samas mõistan, et ühel hetkel nende kannatus katkeb. Mõistan teenusepakkujate frustratsiooni. Saan kinnitada, et kõik võlad saavad tasutud , kellele millal, lepime juba kõikidega individuaalselt kokku," lausus muusikafestivali korraldaja.

Võlgu on sisse nõutud inkassofirmade abil

Riigi ees on TMW korraldajal maksuvõlga 5589 eurot, millest 4486 eurot on ajatatud.

Ettevõttel on korduvalt tulnud tegemist teha ka inkassofirmadega. Maksehäireregister näitab, et eelmise aasta novembrist kuni tänavu aprilli lõpuni on Shiftworksilt raha nõudnud Creditreform Eesti OÜ ning mais ja juunis on lahenduse saanud nõuded SPT Inkasso OÜ-lt.

Aprilli keskpaigast kuni juuni keskpaigani on Ramirent Baltics nõudnud 320-640 euro vahemikku jääva võlgnevuse tasumist. Praegu kehtiva maksehäirena nõuab inkassofirma Datum Inkasso Shiftworksilt 2013. aastast rahasummat, mis jääb vahemikku 640-3200 eurot. Datum Inkassost öeldi ERR-ile, et tegelikult tasus TMW korraldaja võla siiski 2014. aastal ja tegu oli võlaga Soome firma Telinekataja AS ees seoses esinemislava ja muude detailide üüri, transpordi ning montaaži asjas väljastatud arvete tähtpäevadeks tasumata jätmisega.  

Sildna sõnul on uut tüüpi sündmuste ja algatuste puhul selline olukord mõnes mõttes paratamatu, ent TMW-ga ollakse pärast kümmet festivaliaastat etapis, kus peaks saama sujuvamalt töötada.

"Üheks võimalikuks lahenduseks võiks olla tagavararessurss, mis lubab kulutusi varudest etteulatuvalt teostada. Seda meil siiani olnud ei ole. Mõistame, et antud olukorras ei peaks kannatajaks jääma meie teenusepakkujad ja tegeleme sellega, et leida pikaajaline lahendus," sõnas Sildna. "Vabandan kõigi ees, kellele oleme keerulisi olukordi tekitanud ja täname nii toetajaid kui ka teenusepakkujaid. Ettevõtteid, inimesi ja organisatsioone, kes sellesse festivali on panustanud, on palju." 

Tänavu aprillis toiminud festivali üritusi külastas 34 170 inimest, kontserdid toimusid ligi 20 laval üle linna ning üles astus 262 artisti eri riikidest.

Pikemalt käsitleb teemat ka õhtune "Aktuaalne kaamera".

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: