Zimbabwe opositsioon kuulutas enda kandidaadi võitu

{{1533012600000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

Zimbabwe opositsioonipartei MDC Alliance kuulutas, et nende kandidaat Nelson Chamisa võitis esmaspäevased presidendivalimised.

MDC Alliance teatas, et võimupartei Zanu-PF üritab häältega sahkerdada, et president Emmerson Mnangagwa valimised võidaks. Partei sõnul on ametlike tulemuste viibimine vastuvõetamatu, vahendasid Reuters ja BBC.

Valimiskomisjoni kinnitusel ei ole mingit petmist toimunud ning häälte kokku kogumiseks on vaja aega.

Zimbabwe valimistel andis hääle 75 protsenti valijatest

Esmaspäeval Zimbabwes toimunud presidendi- ja parlamendivalimistel oli kõrge valimisosalus. Esimestel nn Mugabe-järgsetel valimistel andis hääle umbes 75 protsenti valijatest.

Valimisjaoskonnad suleti kohaliku aja järgi kell 17 ning ametlik tulemus tuleb teatavaks teha viie päeva jooksul. Tõenäoliselt avaldatakse esialgsed valimitulemused juba teisipäeval.

Valimiskomisjoni juht Priscilla Chigumba avaldas pealinn Harares toimunud pressikonverentsil veendumust, et kõrge valimisosaluse põhjusteks olid haritud valijaskond ja tugevad valimiskampaaniad.

Kõige olulisemaks küsimuseks on presidendivalimiste tulemus ehk see, kas praegusel 75-aastasel riigipeal Emmerson Mnangagwal õnnestub juba esimeses voorus koguda rohkem kui 50 protsenti häältest või tuleb tal septembris toimuvas teises voorus minna vastamisi peamise opositsioonikandidaadi, 40-aastase juristi ja pastori Nelson Chamisaga.

Riigipöörde järel võimule saanud Mugabe kunagine asepresident Mnangagwa on lubanud ulatuslikke reforme, majanduse elustamist, välisinvesteeringuid ning vabu valimisi. Muuhulgas on ta ka pööranud tagasi Mugabe kunagise poliitika valgenahalise vähemuse suhtes, asunud valgetele farmeritele maad tagasi jagama ja sellega kindlustanud endale ka paljude valgete kodanike toetuse.

Samuti valisid Zimbabwe elanikud esmaspäeval veel neid, kes hakkavad täitma 210 kohta parlamendis, ja lisaks valiti veel rohkem kui 9000 kohalike omavalitsuste volikogude liiget.

Parlamendivalimistel olid samuti vastamisi senine võimupartei ZANU-PF, mida juhib nüüd Mugabe asemel Mnangagwa, ning MDC Alliance. Chamisa sai MDC juhiks alles veebruaris, kui vähi tõttu suri senine kauaaegne esimees Morgan Tsvangirai.

Tegu oli ajalooliste valimistega

Tegemist oli esimeste valimistega pärast pikaaegse ja autoritaarse presidendi Robert Mugabe võimult kukutamist. Samuti oli oluline see, et esimest korda pärast 1980. aastat ehk kaasaegse Zimbabwe algust ei olnud Mugabe osalemas kandidaadina kas parlamendi- või presidendivalimistel.

Samas kujunes 94-aastase ekspresidendi ja tema skandaalse abikaasa Grace'i valimas käimine ikkagi suureks meediasündmuseks. Eelnevalt oli Mugabe teatanud, et ei kavatse oma järeltulija ja kunagise erakonna poolt hääletada. Endine autokraat väljendas nüüd hoopis muret demokraatia pärast ning leidis, et valimised on kallutatud. See avaldus tõi omakorda kaasa Mnangagwa süüdistuse, et Mugabe olevat Chamisaga mingi koostööleppe sõlminud.

Mnangagwa on omakorda eitanud kõiki süüdistusi, et valimised polevat vabad ning et kõike kontrollivat Mnangagwat toetav sõjavägi.

"Ma võin teile kinnitada, et see riik saab praegu osa demokraatlikust ruumist, mida ta pole kunagi varem kogenud," rõhutas ta televisioonis pärast hääletamas käimist.

Usaldusväärne valimistulemus on Zimbabwe jaoks äärmiselt oluline naasmaks rahvusvahelisse majandusellu. Valimiste võitjat ootab ees tohutu töö, et parandada Mugabe korruptiivse valitsuse ajal tehtud vigu ning kunagine lootustandev Aafrika majandus taas tõusule pöörata.

Valimistel osalevad ka Euroopa Liidu, USA ja Rahvaste Ühenduse vaatlejad.

Euroopa Liidu vaatlejate juht Elmar Brok ütles esmaspäeval, et valimised kulgesid mõnes koha väga ladusalt, kuid teistes valimisjaoskondades oli seevastu märgata täielikku segadust.

Brok meenutas, et paljud valijad, eriti nooremad naised oli valimisjaoskondade juurde tekkinud järjekordadest heitunult lahkunud, sest ei jaksanud oma võimalust ära oodata. Brok lisas, et mingit lõplikku hinnangut pole EL-i vaatlejad Zimbabwe valimiste kohta veel kujundanud.

Opositsioonikandidaat Chamisa oli varem teatanud, et võimud on tekitanud valijatele takistusi linnapiirkondades, kus tema toetus on kõrge. Samas mingeid põhjalikke tõendeid ta oma süüdistuste toetuseks ei esitanud.

 

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: