Zimbabwes toimuvad esimesed "Mugabe-vabad" valimised

Zimbabwes toimuvad esmaspäeval korraga nii presidendi- kui ka parlamendivalimised. Tegemist on esimeste valimistega pärast pikaaegse ja autoritaarse presidendi Robert Mugabe võimult kukutamist.

Presidendivalimistel on peamisteks vastasteks praegune riigipea Emmerson Mnangagwa - riigipöörde järel võimule saanud Mugabe kunagine asepresident - ja opositsioonilise valimisliidu MDC Alliance juht Nelson Chamisa. Kokku kandideerib Zimbabwe presidendiks 23 poliitikut, vahendasid Reuters ja BBC.

Parlamendivalimistel on samuti vastamisi senine võimupartei ZANU-PF, mida juhib nüüd Mugabe asemel Mnangagwa, ning MDC Alliance. 40-aastane Chamisa sai MDC juhiks alles veebruaris, kui vähi tõttu suri senine kauaaegne esimees Morgan Tsvangirai.

Mnangagwa on lubanud ulatuslikke reforme, majanduse elustamist, välisinvesteeringuid ning vabu valimisi. Muuhulgas on ta ka pööranud tagasi Mugabe kunagise poliitika valgenahalise vähemuse suhtes, asunud valgetele farmeritele maad tagasi jagama ja sellega kindlustanud endale ka paljude valgete kodanike toetuse.

Chamisa ja tema erakond on aga endiselt kurtnud, et võimulolijad on valimisprotsessi enda kasuks kallutanud, kuid samas pole opositsioon valimistel osalemisest loobunud ega ka valimispettuse kohta märkimisväärseid tõendeid esitanud. Samas on tõenäoline, et Chamisa hakkab kaotuse korral valimistulemust mingil kujul vaidlustama.

Poliitiliselt areenilt pole täielikult lahkunud ka 94-aastane Mugabe, kes teatas, et ei kavatse oma järeltulija ja kunagise erakonna poolt hääletada. Endine autokraat väljendas nüüd muret ka demokraatia pärast ning leidis, et valimised on kallutatud. See avaldus tõi omakorda kaasa Mnangagwa süüdistuse, et Mugabe olevat Chamisaga mingi koostööleppe sõlminud.

Igal juhul on tegu ajalooliste valimistega, sest esimest korda pärast 1980. aastat ehk kaasaegse Zimbabwe algust ei ole Robert Mugabe kandidaadina kas parlamendi- või presidendivalimistel osalemas.

Mnangagwa on omakorda eitanud kõiki süüdistusi, et valimised polevat vabad ning et kõike kontrollivat Mnangagwat toetav sõjavägi.

"Ma võin teile kinnitada, et see riik saab praegu osa demokraatlikust ruumist, mida ta pole kunagi varem kogenud," rõhutas ta televisioonis pärast hääletamas käimist.

Arvamusküsitluste kohaselt on Mnangagwa edumaa Chamisa ees väga napp ning seega on tõenäoline, et praegune president ei kogu rohkem kui 50 protsenti häältest. See aga tähendaks, et 8. septembril toimub presidendi valimiste teine voor.

Usaldusväärne valimistulemus on Zimbabwe jaoks äärmiselt oluline naasmaks rahvusvahelisse majandusellu. Valimiste võitjat ootab ees tohutu töö, et parandada Mugabe korruptiivse valitsuse ajal tehtud vigu ning kunagine lootustandev Aafrika majandus taas tõusule pöörata.

Valimistel osalevad ka Euroopa Liidu, USA ja Rahvaste Ühenduse vaatlejad. 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: