Valimiskomisjon: Zimbabwe võimupartei võitis parlamendienamuse

{{1533110700000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Zimbabwe valituserakond ZANU-PF on võitnud parlamendis enamuse kohtadest, ilmnes kolmapäeval valimiskomisjoni avaldatud ametlikest tulemustest.

Presidendivalimistel antud häälte lugemine jätkub ning opositsiooniline Liikumine Demokraatlike Muutuste Eest (MDC) on juba süüdistanud võime ulatuslikus pettuses.

"Zimbabwe valimiskomisjon (ZEC) teatas veel 50 rahvusassamblee koha jaotuse. Ühtekokku on seni selgunud 153 kohast ZANU-PF võitnud 110 ja MDC allianss 41 kohta," vahendas riigimeedia.

Parlamendi alamkojas rahvusassamblees on kokku 210 kohta.

MDC ei reageerinud kohe parlamendivalimiste tulemustele, kuid varem kolmapäeval oli partei liider ja presidendikandidaat Nelson Chamisa väitnud, et presidendivalimiste tulemused on võltsitud.

"ZEC püüab .... ümber pöörata presidendivalimiste võitu. See strateegia valmistab Zimbabwe inimesi ette nõustuma presidendivalimiste võltsitud tulemustega," kirjutas ta Twitteris.

"Me võitsime rahvahääletuse ja kaitseme seda!"

Valimiskomisjon kinnitas teisipäeval, et rikkumisi valimistel ei esinenud.

"Me oleme täiesti kindlad, et mingeid rikkumisi ei olnud. Meie, Zimbabwe valimiskomisjon, et varasta rahva valikut, me ei moonuta nende tahet," ütles komisjoni esimees Priscilla Chiguma.

Presidendi- ja parlamendivalimistel oli kõrge valimisosalus. Esimestel nn Mugabe-järgsetel valimistel andis hääle umbes 75 protsenti valijatest.

Opositsioon avaldab meelt

Zimbabwe president Emmerson Mnangagwa kutsus kolmapäeval rahvast jääma rahulikuks pärast seda, kui kui politsei kasutas opositsiooni meeleavaldajate vastu veekahureid ja pisargaasi.

"Sellel olulisel hetkel kutsun kõiki üles hoiduma provokatiivsetest deklaratsioonidest ja avaldustest," ütles ta Twitteris. "Nüüd on aeg vastutustundlik olemiseks ja üle kõige rahuks," sõnas ta.

EL-i missioon osutas puudustele Zimbabwe valimistel

Euroopa Liidu vaatlejate hinnangul ei olnud Zimbabwe valimistel kõigil võrdseid tingimusi; opositsiooniline Liikumine Demokraatlike Muutuste Eest on juba protestinud valimiskomisjoni ja valitsuspartei väidetavate pettuste vastu.

EL-i missioon leidis eest "paranenud poliitilise kliima, kuid ebavõrdsed mängureeglid ja usu puudumise protsessi", on öeldud avalduses.

EL-i missioon "osutas riigi ressursside väärkasutamisele, hirmutamise ja sunni juhtumitele, hõimuvanemate erapoolikule käitumisele ja riigimeedia kallutatusele". Samas märgiti, et varasemast erinevalt olid seekordsed valimised valdavalt rahumeelsed.

Esmaspäeval peetud valimised olid esimesed pärast 37 aastat võimul olnud president Robert Mugabe sunnitud tagasiastumist möödunud aastal.

Opositsiooniline Liikumine Demokraatliku Muutuse Eest (MDC) kuulutas teisipäeval oma presidendikandidaadi Nelson Chamisa (40) ja erakonna "veenvat" võitu.

Valitsus on ähvardanud panna vangi liidrid, kes teatavad väidetavatest tulemustest enne ametlike resultaatide väljakuulutamist.

Valimiskomisjoni ametnikud hoiatasid, et häältelugemine, mis president Emmerson Mnangagwa (75) sõnul on tema ja ZANU-PF-i partei jaoks "äärmiselt postiivne", ei ole kaugeltki läbi ning lõplikke tulemusi ei tehta teatavaks enne laupäeva.

Kandidaatide vastukäivad väited toovad suure tõenäosusega kaasa süüdistused pettuses ning võimalik, et ka teise presidendivalimiste vooru 8. septembril.

See osutub vajalikuks juhul, kui keegi kandidaatidest ei võida esimeses voorus enam kui 50 protsenti häältest.

Kui Mugabe ajal saatsid valimisi sageli võltsimised ja verine vägivald, siis seekord lubas Mnangagwa vabu ja õiglaseid valimisi ning kutsus kohale rahvusvahelised vaatlejad.

 

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: