Ustimenko järjekordne rahanõue vangla vastu jäi taas rahuldamata ({{commentsTotal}})

Juri Ustimenko
Juri Ustimenko Autor/allikas: ERR

Eluaegset vangistust kandev sarimõrvar Juri Ustimenko üritas taas vanglalt kahjutasu saada, kuid teisipäeval jättis Tartu halduskohus tema kaebuse rahuldamata.

Ustimenko kaebuse kohaselt viibis ta Tartu vangla kartseris 2016. aasta juulist kuni oktoobrini üle kahe kuu tühiste ja ebaoluliste rikkumiste eest, mida Ustimenko pidas enda piinamiseks ning nõudis selle eest vanglalt hüvitiseks 3000 eurot.

Vangla vaidles Ustimenkole vastu, kinnitades, et vangi kartserisse panekul järgis vangla kõiki kehtestatud reegleid, ühtlasi oli Ustimenko kartserisse paigutamine tingitud tema enda tegevusest.

Ühtlasi selgitas vangla, et erinevate karistustliikide kohaldamine on tingitud üld- ja eripreventiivsetest kaalutlustest, kuna kõige rangem karistus kartser ei täitnud oma eesmärki, mille tõttu otsustati 2016. aasta oktoobri lõpust määrata kaebajale karistuseks hoiatusi.

Halduskohus märkis muuhulgas, et Ustimenkot on distsipliinirikkumiste eest karistatud vaieldamatult õiguspäraselt, sõltumata sellest, mis on konkreetse rikkumise eest karistuseks olnud.

Kohus tõi esile, et kindlasti ei saa lugeda ebaolulisteks rikkumisteks vanglaametnike solvamist, tuletõrjehäiresüsteemi lõhkumist, ametnike suhtes korduvalt ebatsensuursete väljendite kasutamist, kaaskinnipeetavaga suhtlemise jätkamist pärast vastavat keeldu, samuti telefonikõne mittelõpetamist selleks korralduse saamisel.

Ustimenko on ka varem vanglalt raha nõudnud. Mullu kevadel nõudis mees vanglalt 9999 eurot mittevaralise kahju hüvitamiseks seoses nüüdseks kolme aasta eest aset leidnud ründega. Kaebuse kohaselt peksis teine kinnipeetav Ustimenkot vangla köögis, kuid valvurid ei tulnud talle appi.

Kohus asus mullu mai keskel seisukohale, et olmetüli käigus tekkinud erimeelsused ja nendele järgnev füüsiline konflikt ei olnud põhjustatud vangla õigusvastasest tegevusest.

Kohus leidis, et Ustimenkol oli võimalus pärast köögis toimunud kaaskinnipeetava füüsilist rünnakut teavitada sellest vanglaametnikke. Seda Ustimenko aga ei teinud ja otsustas ise kaaskinnipeetavat rünnata, andes ise hoogu poolte vahel tekkinud konflikti ägenemisele.

Kohtu arvates ei saanud vangla ette näha, et kinnipeetavate vahel võib seonduvalt vee keetmisega tekkida füüsiline konflikt.

Pärast vahejuhtumist toimetati Ustimenko meditsiiniosakonda, kus talle anti meditsiiniabi ja osakond suleti. Vangla ei olnud kohtu arvates õigusvastaselt tegevusetu, vaid reageeris tema suhtes toime pandud õigusrikkumisest teadasaamisest asjakohaselt ja kiirelt.

Samuti ei tekitanud tervisekahju mitte vangla, vaid kaaskinnipeetav. Seega puudub kohtu hinnangul põhjuslik seos kaebaja tervisekahju ja vangla tegevuse vahel. Kohus märkis, et vangla ei vastuta Ustimenkole kaaskinnipeetava tekitatud tervisekahju eest.

Toimetaja: Marek Kuul

Allikas: BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: