Sarimõrvar Ustimenko abiellus ja tahab minna karistust kandma Venemaale ({{commentsTotal}})

{{1541146200000 | amCalendar}}
Juri Ustimenko
Juri Ustimenko Autor/allikas: ERR

Tartu vanglas eluaegset vanglakaristust kandev sarimõrvar Juri Ustimenko on abiellunud, selgub riigikohtu otsusest. Ühtlasi peab mees justiitsministeeriumiga kohtulahingut selle nimel, et minna karistust kandma kodumaale Venemaale.

Riigikohtu kolleegiumi otsusest selgub, et Tartu vanglas eluaegset vanglakaristust kandev sarimõrvar Juri Ustimenko on vanglas abiellunud ning tema abikaasa on vanglas viibinud pikaajalistel kokkusaamistel.

Ustimenko abikaasa on vaegnägija ja ta elab Venemaal. 

Ustimenko esitas juba 2014. aasta 20. novembril taotluse tema üleviimiseks Venemaale karistuse kandmise jätkamiseks, kuid justiitsministeerium jättis selle 2016. aasta 18. mail rahuldamata. Otsuse põhjenduste kohaselt on kaebaja toime pannud erandlikult rasked kuriteod. Väga oluline aspekt oli ka vangla hinnang tema senisele karistuse kandmisele, millest nähtub, et Ustimenko käitub vanglas agressiivselt ja sooritab uusi rikkumisi, mis on toonud kaasa ka uue kriminaalmenetluse.

Justiitsministeerium lisas, et Eestis kehtiva õiguse kohaselt võib eluaegse vangistusega karistatud isiku katseajaga tingimisi karistusest vabastada, kui karistusajast on tegelikult ära kantud vähemalt 30 aastat, Venemaal aga juba 20 aasta järel.

Ustimenko vaidlustas justiitsministeeriumi keelduva otsuse, kuid Tartu halduskohus jättis mulu 17. märtsil õiguse justiitsministeeriumile. Samas mullu aprillis saatis Ustimenkot Tartu ringkonnakohtus edu, kui teise astme kohus leidis, et justiitsministeerium peab Ustimenko taotluse uuesti läbi vaatama.

Ringkonnakohtu lahendi peale esitas justiitsministeerium kassatsioonkaebuse riigikohtusse, mis muutis küll veidi ringkonnakohtu põhjendusi, kuid jättis lahendi siiski jõusse. Seega tuleb nüüd justiitsministeeriumil Ustimenko taotlus uuesti läbi vaadata.

Ustimenko ja tema kaasosalise Dmitri Medvedjevi 2002. aasta veebruarist kuni maini Eestis ja Lätis toime pandud kuritegude sarjas kaotas elu seitse ning sai vigastada kuus inimest. Ustimenkole pandi süüks Eestis viie ja Lätis ühe inimese tapmist, ühe mõrva pani toime Medvedjev, kes ise hukkus hiljem tulevahetuses Läti politseinikega.

Vaata uuesti! Aastal 2011 eetris olnud saate "Pealtnägija" lõigus olevatel unikaalsetel kaadritel avaldab Ustimenko oma ehtsa palge. 

Allikas: BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: