Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Galerii: Eesti küberväejuhatus asus tööle

{{1533112920000 | amCalendar}}

Kolmapäeval toimus Tallinnas staabi-ja sidepataljoni territooriumil küberväejuhatuse loomise tseremoonia. Loodud väejuhatus vastutab kaitseministeeriumi valitsemisala küberruumi küberkaitse eest.

Tseremoonia käigus toimus ka edaspidi küberväejuhatuse koosseisu kuuluva staabi- ja sidepataljoni ülema vahetus, kus kolonelleitnant Rene Innos andis väeosa juhtimise üle kolonelleitnant Priit Averkinile.

Kaitseväe juhataja kindral Riho Terrase sõnul on küberväejuhatuse loomine oluline verstapost kaitseväe arengus. "Kaitsevägi peab ajaga kaasas käima. NATO on kübervaldkonda tunnistanud eraldiseisva sõjapidamise keskkonnana, mistõttu on mitmed liitlased juba loonud küberväejuhatused. Eesti otsus uue väejuhatuse ellurakendamiseks annab meile uued ja paremad võimalused sõjalises kübervaldkonnas esirinnas jätkata," ütles kindral Terras.

Väejuhatuse juht, kolonel Andres Hairk ütles juulis ERR-ile, et väejuhatus omandab ka küberründe võimekuse.

"Loodava väejuhatuse põhiülesanne on operatsioonide läbiviimine küberruumis, ehk kaitseministeeriumi valitsemisala juhtimistoetuse korraldamiseks ja ka kaitseväe kineetiliste operatsioonide toetuseks läbi küberruumi ning ka muude kaitseväe ülesannete tagamiseks," ütles Hairk.

Hairk märkis kolmapäeval, et küberväejuhatuse töötajad saavad kõik ka sõduri baaskoolituse. "Võib nii öelda, et nende relv on arvuti. Nad saavad ka iga sõduri baaskoolituse oskuse - nad oskavad relva käsitleda, saavad ise metsas endaga hakkama ja suudavad tegutseda jaokoosseisus," ütles Hairk.

Väejuhatus peaks saavutama täieliku töövõime aastaks 2023. Küberväejuhatuses hakkab tööle umbes 300 inimest. Uusi töökohti luuakse juurde umbes 60, ülejäänud on pärit praegustest kaitseväe üksustest, mis koonduvad küberväejuhatuse alla.

ERR küsis Hairkilt, kas tööle hakkavad ka häkkerid. "Väejuhatus häkkereid, kui seesuguseid ei värba, kui nii öelda. Pigem me kutsume neid inimesi, kes tegelevad küberründe operatsiooni võime loomisega erinevateks valdkonna spetsialistideks. Sinna sisse käivad juristid, IT-süsteemide analüütikud, IT-turbespetsialistid jne," vastas Hairk.

Küberväejuhatus hakkab paiknema kaitseväe peastaabis.

Kolonel Andres Hairk on seni juhtinud kaitseväe peastaabi side- ja juhtimissüsteemide osakonda.

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Merili Nael, Janet Õunapuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: