Riik eraldab põllumeestele põuakahjude leevendamiseks 20 miljonit

{{1533202980000 | amCalendar}}
Foto: Olev Kenk/ERR

Valitsus otsustas neljapäevasel kabinetiistungil eraldada valitsuse reservfondist 20 miljonit eurot Maaelu Edendamise Sihtasutusele (MES) põllumajanduses põuakahjude leevendamiseks, ilmselt hakkab sihtasutus pakkuma põllumeestele käibekapitali laene.

"Tänase valitsuskoalitsiooni jaoks on olnud põllumajandussektor selgelt meie prioriteet," ütles peaminister Jüri Ratas valitsuse pressikonverentsil. "Valitsuskabinet pidas vajalikuks eraldada valitsuse reservfondist MES-ile 20 miljonit eurot, et leevendada põuakahjustuste mõjusid."

Ratase sõnul esitab maaeluminister Tarmo Tamm lähiajal rahandusministeeriumile taotluse eraldada 20 miljonit eurot MES-ile, mille järel esitatakse vastav punkt valitsuse istungile. "Valitsus toetab ka otsetoetuste kiiremat väljamaksmist ja taotleb ka vajalikke lubasid Euroopa Komisjonilt," märkis Ratas.

"Nii operatiivne ja kiire otsus näitas, et nendel rasketel hetkedel, mis on põllumeestel, käitub valitsuskabinet käitub kiirelt ja operatiivselt. See on jätkuvalt väga oluline, et me toetame oma põllumehi ja maaelu," märkis Ratas.

Neljapäeva hommikul teatas Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda, et toetab plaani pakkuda põllumeestele põuakahjude vähendamiseks Maaelu Edendamise Sihtasutuse (MES) kaudu käibekapitali laene ning soovib, et laenusumma ulatuks kokku 20 miljoni euroni.

MES-i omakapitali suurendamise ja seejärel käibekapitali laenude väljastamise idee käis nädala alguses toimunud riigikogu maaelukomisjoni erakorralisel istungil ühe variandina välja maaeluminister Tarmo Tamm. Seesuguse skeemiga leeveneks nende põllumajandusettevõtjate olukord, kellel tekib sügisel probleeme käibevahenditega.

Tamm tõdes, et kindlasti ei ole toetuse summa piisav, sest põuast põhjustatud kahju on suur. Näiteks piimast ei saa enam häid tooteid teha, sest see ei sisalda enam piisavalt rasva. Samas lisas Tamm, et kui tekib täiendava toetuse vajadus, siis valitsus kindlasti kaalub ka seda.

"Täna oleme augustikuus ja tõde selgub kuskil oktoobrikuu lõpus, võib-olla ka novemberis, siis me saame teha täpsema analüüsi ja tuleme riigiabi taotlusega välja. Aga tänasel päeval ei saa väga selgelt öelda, sest vaatame kuidas ülejäänud periood kujuneb, sest see on täiesti ettearvamatu, kuidas tänasel päeval loodus käitub," selgitas Tamm "Aktuaalsele kaamerale".

Maaeluministeerium saatis eelmisel nädalal pankadele ja kokkuostjatele pöördumise palvega, et nad seoses erakorraliste ilmastikutingimustega põllumeeste olukorda ja lepingute täitmisse mõistlikult suhtuksid. Samuti paluti vastutulelikkust, kui põllumajandustootjad soovivad olemasolevate lepingutingimuste ülevaatamist.

Selle aasta kevad ja suvi on olnud erakordselt soe ja kuiv. Sademetevaene ilm on mõjutanud taimede kasvu üle Eesti. Ilmateenistuse andmetel oli keskmine sademete hulk selle aasta mais ligikaudu 60 protsenti väiksem võrreldes pikaajalise keskmisega. Samuti oli keskmine õhutemperatuur kõrgem kui tavaliselt ja päikesepaistelisi tunde tavapärasest kuni 48 protsenti rohkem.

 

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: