X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Põua tõttu kahju kannatavad põllumehed ootavad riigi toetust

Foto: Olev Kenk/ERR

Juba kevadel alanud ekstreemne põud on pannud põllumehed väga raskesse seisu ja nad loodavad riigilt abi. Näiteks Lääne-Eesti põllumeeste sõnul on tänavune erakordselt kuum ja kuiv ilm palju hullem kui mullu valitsenud liigniiskus ja võib tähendada neile käibe kukkumist kuni poole võrra.

"Aktuaalse kaamera" poolt külastatud põllul oli esmapilgul raske märgata, et seal on pooleli viljakoristus, sest oder oli põua tõttu nii lühike, et kombain saab viljapead vaevu ära lõigata.

"Siin on siis veel lõikamata, palju siis seda kõrgusevahet on, seda praktiliselt ei ole ja madalamalt enam kombain lõigata ei suuda, sest ebatasasusi ikka leidub ja mõni kivike on," nentis põllumajandusettevõtja Margus Kask.

Noarootsis 700 hektaril põlde pidav Kask ütles, et sealsed mullad on valdavalt liivased ja seetõttu eriti põuakartlikud. "Esimese põllu kolmkümmend hektarit, mis ma lõikasin, sealt ma sain vaevalt kakskümmend tonni otra, kui ma tavaliselt saan sealt viis tonni hektarilt kuskil umbes."

Läänemaa põllumees Einar Pärnpuu leidis, et riik peaks välja kuulutama eriolukorra. Muret teeb lisaks nigelale saagile ka see, et kokkuostjad eelistavad osta kuumalaine ajal neilt, kellel on vilja jahutamiseks eriseadmed, sest kokkuostupunktis kardetakse vilja ladustamisel temperatuurierinevusi, mis võivad soodustada hallitusseente levikut.

"Naaberriigid on kuulutanud välja katastroofiolukorra. See tähendab, et meie finantseerijad vaataks meie poole natuke teise pilguga, et mitte me oleks laisad ja loodrid ja ei taha maksta, vaid meil võib-olla pole võimalik maksta. Siis võiks loomulikult vähendada võib-olla mingisuguseid kitsendusi, mida iga aasta peab täitma, võib-olla see aasta ei peaks ja miks ka mitte rahaline toetus," selgitas Pärnpuu.

Pärnpuu sõnul võib tema ettevõtte tänavune käive olla ilma tõttu tavapärase miljoni euro asemel poole väiksem. Mulluse niiskuse tõttu kaotas Pärnpuu näiteks 50 000 eurot. Põllumeeste keerulist olukorda koguneb esmaspäeval Jõgevale arutama riigikogu maaelukomisjon.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: