Advokaat: Rimšēvičs ei saa endale veel ECB-s asetäitjat määrata

Läti Keskpanga president Ilmārs Rimšēvičs (paremal).
Läti Keskpanga president Ilmārs Rimšēvičs (paremal). Autor/allikas: Ragnar Kond/ERR

Korruptsioonisüüdistustega silmitsi olev Läti keskpanga president Ilmārs Rimšēvičs plaanib määrata endale asetäitja Euroopa Keskpanga (ECB) nõukogus, kuid selle tegemiseks peab ta vaidlustama prokuratuuri otsuse seada talle ametikohustuste täitmisel piirangud, ütles keskpankuri advokaat Saulvedis Vārpiņš BNS-ile.

Vārpiņši sõnul ei ole Läti suutnud vastata Euroopa Kohtu juhistele lubada Rimšēvičsil endale asetäitja määrata, kuna õiguslikult ei ole tal võimalik seda talle seatud piirangute tõttu teha.

Advokaat lisas, et Euroopa Kohtu juhised oli selged ja Lätil kästi eemaldada Rimšēvičsile seatud piirangud, et ta saaks vastavalt ECB reeglitele määrata endale asetäitja. Enne asetäitja määramist peab Rimšēvičsil olema ligipääs ECB dokumentidele ja teabele arengutest ülemaailmsetel finantsturgudel, mida tal praegu aga ei ole, märkis Vārpiņš.

Teisipäeval otsustas Läti prokuratuur vastavalt Euroopa Kohtu juhistele muuta Rimšēvičsile kehtestatud piiranguid ja lubada tal määrata endale Euroopa Keskpanga (ECB) nõukogus asetäitja.

"Piiranguid ei ole kaotatud, prokuratuur on vaid täpsustanud meetmeid, lubades Rimšēvičsil määrata endale ECB nõukogus asendaja," ütles prokuratuuri pressiesindaja Aiga Eiduka.

Juunis alustas Läti prokuratuur Rimšēvičsi ja ärimehe Maris Martinsonsi suhtes kriminaalmenetlust seoses 100 000 eurose pistise nõudmise ja vastuvõtmisega. Läti korruptsioonitõrjebüroo (KNAB) teatel on asi seotud Trasta Komercbanka pankrotimenetlusega.

Kautsjoni vastu vabastatud Rimšēvičsil on keelatud oma ametikohustusi täita, kohtuda teatud inimestega ja Lätist lahkuda. Samas on ta lubanud keskpanga juhi ametist mitte tagasi astuda ja korduvalt öelnud, et on süütu.

Trasta Komercbanka pankrotimenetlus on seotud ka teise kriminaalasjaga - möödunud aastal esitati kolmele sellega seotud isikule süüdistus väljapressimises ning rahapesus, nende seas pankrotihaldurid Māris Sprūds ja Ilmārs Krūms. Sprūds oli vahi all alates 2017. aasta juunist, kuid veebruaris tasus tema vend Kristaps tema 500 000-eurose kautsjoni, olles selleks raha laenanud Eesti ärimehe Oleg Ossinovski tüdruksõbralt Anastasija Udalovalt. Aprillis vahistati Sprūds aga uuesti, seekord seoses teise kriminaaluurimisega.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: