Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

KNAB palus prokuratuuril alustada Läti keskpankuri kriminaalmenetlust

{{1529322480000 | amCalendar}}
Ilmārs Rimšēvičs 20. veebruaril pressikonverentsil.
Ilmārs Rimšēvičs 20. veebruaril pressikonverentsil. Autor/allikas: lsm.lv

Läti korruptsioonitõrjebüroo (KNAB) saatis Läti Keskpanga presidendi Ilmārs Rimšēvičsi kriminaalasja toimikud prokuratuuri ning palus sel alustada keskpankuri ja ärimehe Maris Martinsonsi suhtes kriminaalmenetlust.

KNAB kinnitas varem meedias levinud kuuldusi, et korruptsiooniasi on seotud Trasta Komercbanka pankrotimenetlusega. Rimšēvičsile paluti esitada süüdistus pistise nõudmises ja võtmises ning Martisonsile sellele kaasa aitamises.

Prokuratuuri pressiesindaja kinnitas, et toimikud on kätte saadud ning otsus süüdistuste esitamise osas tehakse kümne päeva jooksul.

Rimšēvičs on uurimise all seoses kahtlusega, et ta nõudis ja võttis vastu üle 100 000 eurose pistise, samas kui Martinsonsi kahtlustatakse tema aitamises altkäemaksu nõudmisel. Kautsjoni vastu vabastatud Rimšēvičsil on keelatud oma ametikohustusi täita, kohtuda teatud inimestega ja Lätist lahkuda. Samas on ta lubanud keskpanga juhi ametist mitte tagasi astuda ning korduvalt öelnud, et on süütu.

Tema sõnul on uurimine ABLV Banka ja teiste mitteresidente teenindavate pankade kättemaks. ABLV Banka läks märtsis likvideerimisele, pärast seda kui USA rahandusministeerium süüdistas seda ulatuslikus korruptsioonis. KNAB on juhtumite vahelist seost eitanud.

Trasta Komercbanka pankrotimenetlus on seotud ka teise kriminaalasjaga - möödunud aastal esitati kolmele sellega seotud isikule süüdistus väljapressimises ning rahapesus, nende seas pankrotihaldurid Māris Sprūds ja Ilmārs Krūms. Sprūds oli vahi all alates 2017. aasta juunist, kuid veebruaris tasus tema vend Kristaps tema 500 000 eurose kautsjoni, olles selleks raha laenanud Eesti ärimehe Oleg Ossinovski tüdruksõbralt Anastasija Udalovalt.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: