Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Läti ABLV Bank kaebas Euroopa Keskpanga kohtusse

Pank ABLV
Pank ABLV Autor/allikas: ABLV

Läti ABLV Bank ja selle aktsionärid esitasid Euroopa Kohtule kaebuse Euroopa Keskpanga (ECB) ja Ühtse Kriisilahendusnõukogu (SRB) vastu seoses nende otsusega kuulutada pank maksejõuetuks.

Panka esindavate advokaatide sõnul esitati kokku neli kaebust, kaks kummagi asutuse vastu. Kaebused puudutavad võimalikke rikkumisi, mida ECB ja SRB võisid korda saata, kui need otsustasid kuuluta panga maksejõuetuks või tõenäoliselt maksejõuetuks muutuvaks.

ABLV palus kohtul üle vaadata ECB ja SRB 23. veebruaril tehtud vastava otsuse, mille tagajärjel otsustasid panga aktsionärid alustada vabatahtlikku likvideerimist. Pank märkis, et likvideerimisprotsessi kaebuste valguses ei peatata, kuid tahetakse kaitsta panga ning selle töötajate ja partnerite mainet.

Euroopa Kohtu hinnang on tähtis ka õigusliku selguse loomiseks, pärast seda kui ECB ja SRB otsus sai Luksemburgi kaubanduskohtu karmi kriitika osaliseks. Seejuures nentis üks SRB esindaja Euroopa Parlamendile tunnistusi andes, et ka SRB enda hinnangul võis otsus tugineda asjaolude vääral tõlgendamisel.

Panga esindajate sõnul ei ole endiselt selge, kas ECB-l ja SRB-l oli luba panga likvideerimise osas otsust langetada, eriti pärast Luksemburgi kohtu otsust. Läti finants- ja kapitaliturgude komisjoni (FKTK) hinnangul oleks likvideerimine olnud vaid üks mitmetest variantidest.

ABLV märkis, et ECB ja SRB vaid eeldasid võimalikke likviidsusprobleeme tulevikus. Luksemburgi kohtu hinnangul oli see aga, vähemalt mis puudutab ABLV Luksemburgi tütarfirmat, puhas spekulatsioon.

ABLV teatel ei suutnud ECB adekvaatselt reageerida kriisiolukorrale, mille tekitas USA rahandusministeeriumi avaldus ABLV panga kohta. Samuti ei suudetud adekvaatselt vastata Läti Keskpanga presidendi ja ECB nõukogu liikme Ilmārs Rimšēvičsi väitele, et keegi, seejuures Läti keskpank, ei tohi ABLV-ga tehinguid sooritada.

Panga teatel ei vaidlusta keegi selle väite ebatõesust ning ka FKTK juht on Euroopa Parlamendile tunnistus andes öelnud, et USA ministeeriumi ettepaneku "eesmärk ei olnud panka laostada".

USA rahandusministeeriumi finantskuritegude õiguskaitse võrgustik (FinCEN) tegi veebruaris ettepaneku kehtestada ABLV Bankile seoses rahapesu, ametnike mõjutamise ja Põhja-Korea tuumaprogrammi rahastamisega sanktsioonid. Pärast FinCEN-i ettepanekut kuulutas ECB panga tõenäoliselt maksejõuetuks ning kehtestas selle tehingutele moratooriumi. ABLV aktsionärid otsustasid veebruari lõpus erakorralisel istungil panga vabatahtlikult likvideerida, et kaitsta klientide ja võlausaldajate huvisid.

2017. aasta lõpu seisuga oli ABLV Bank varade poolest Läti suuruselt neljas pank.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: