Kesk-Aafrikas tapetud Venemaa ajakirjanike surnukehad toodi kodumaale ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1533447300000 | amCalendar}}
Aleksandr Rastorgujev ja Orhan Džemal
Aleksandr Rastorgujev ja Orhan Džemal Autor/allikas: RIA Novosti

Kesk-Aafrika Vabariigis (KAV) tapetud venelaste surnukehad toodi laupäeval kodumaale, teatas uudisteagentuur Interfax.

Agentuuri andmetel tõi ajakirjanike laibad Venemaale lennufirma Air France lennuk.

KAV-is tapeti esmaspäeval kolm venelast: sõjaajakirjanik Orhan Džemal, dokumentaalfilmide autor Aleksandr Rastorgujev ja kaameramees Kirill Radtšenko. Ajakirjanikud uurisid Vene erasõjafirma Wagner tegevust KAV-is. Tapetud töötasid endise Vene oligarhi ja praeguse dissidendi Mihhail Hodorkovski loodud meediaprojektis.

Kohtueksperdid asusid KAV-is tapetud Vene ajakirjanike surma põhjust uurima

Moskvas hakkasid surnukehi uurima kohtueksperdid.

Vene juurdluskomitee pressiesindaja Svetlana Petrenko ütles pühapäeval, et surnukehad on üle antud ja eksperdid hakkavad neid uurima "eesmärgiga selgitada välja venelaste surma põhjus".

Ajakirjanikud tapeti esmaspäeval Sibuti linna lähedal varistusrünnakus.

Tapetud töötasid endise Vene oligarhi ja praeguse dissidendi Mihhail Hodorkovski loodud meediaprojektis.

KAV-i ametnike sõnul ründasid venelasi araabia keelt rääkinud turbanites mehed. Ohvrite laipadel on kuulihaavad.

Moskva: Bene sõdurid on KAV-is ainult koolitajatena

Moskva teatas reedel, et Vene sõjaväelased annavad Kesk-Aafrika Vabariigis väljaõpet kohalikele üksustele ja ei tee seal midagi muud.

"Vene sõjaspetsialistid ei osale KAV-is mingites lahingutes. Nende kohustused piirduvad kohalike sõdurite välja õpetamisega," ütles Vene välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova reedel.

Vene instruktorid viibivad riigis KAV-i presidendi palvel, lisas pressiesindaja.

"Venelaste peaülesanne on õpetada kohalikke sõjaväelasi selle jaanuaris-veebruaris Vene kaitseministeeriumi heategeval alusel tarnitud relvi ja tehnilisi vahendeid kasutama," rõhutas Zahharova. "Tarne leidis aset ranges vastavuses rahvusvahelise õiguse normidega: ÜRO julgeolekunõukogult saadi selleks luba."

"Vene relvade Banguisse toimetamine ja ladustamine ning turvamine toimus koostöös ÜRO missiooniga Kesk-Aafrika Vabariigis, Euroopa sõjalise koolituse missiooni ja ÜRO demineerimisteenistuse seire all," lisas ta.

Ta taunis meedia väidetavat katset infot moonutada. "Meedia teeb kõik, mis selle võimuses, et moonutada informatsiooni ja reaalsust, mis puudutab Vene instruktoreid KAV-is", ütles Zahharova. Ta lisas, et hetkel töötab KAV-is 175 Vene instruktorit, viis neist on sõjaväe ohvitserid ning 170 tsiviilisikud.

Moskva teatas viie ohvitseri ja 170 tsiviilisikust sõjainstruktori KAV-i saatmisest märtsis.

"Vene spetsialistide abil on 600 Aafrika sõdurit välja õpetatud ning paljud neist on juba alustanud missioone, mille eesmärk on võidelda ebaseaduslike sõjaliste rühmituste vastu ja kaitsta tsiviilisikuid," lisas välisministeeriumi esindaja.

Alates 2018. aasta algusest on Venemaa saatnud KAV-i sõjaspetsialiste, müünud KAV-i armeele relvastust ning tegelenud president Faustin-Archange Touadéra julgeoleku tagamisega. Touadera julgeolekunõunik on venemaalane.

 

Toimetaja: Indrek Kuus, Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: