Allikad: Iisrael vetostas USA ja Venemaa kokkuleppe Süüria teemal

Benjamin Netanyahu ja Vladimir Putin.
Benjamin Netanyahu ja Vladimir Putin. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Väljaanne Axios kirjutab oma allikatele viidates, et rohkem kui kolm kuud tagasi esitas Vene julgeolekunõukogu sekretär Nikolai Patrušev mitteametliku ettepaneku sõlmida USA ja Venemaa vahel kokkulepe Süüria ja Iraani teemal. Sellega sooviti alustada ka laiemat dialoogi Washingtoni ja Moskva suhete parandamiseks, kuid Iisraeli vastuseisu tõttu plaaniga edasi ei mindud.

Axios on oma allikateks märkinud kaks teemaga otseselt seotud Iisraeli ametnikku.

Venemaa ettepanek oleks sidunud USA lahkumise Süüriast Iraani ja selle liitlaste lahkumisega ning andnud USA-le ja Iisraeli rohkem mõju Süüria tulevase poliitilise lahenduse asjus. Samal ajal aga sooviti USA poolt Iraani suhtes kehtestatud sanktsioonide külmutamist ning seda tingimust pidas Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu vastuvõetamatuks.

Seega tähendab neljapäeval USA presidendi Donald Trumpi poolt teatatud ühepoolne taandumine seda, et USA loovutab Süürias palju suurema osa oma mõjuvõimust.

Nn Patruševi dokumenti esitleti Iisraeli poolele Moskvas käesoleva aasta 13. septembril ehk neli päeva enne seda, kui Vene sõjalennuki allatulistamise juhtum Süürias tekitas Venemaa ja Iisraeli vahele uusi pingeid.

Iisraeli ametniku sõnul oli Patruševi dokumendi ideeks see, et Iisrael oleks USA ja Venemaa suhete parandamise vahendajaks. "Nad küsisid meilt, et me avaksime Washingtoni uksed," selgitas allikas.

Ilmselgelt lootis Moskva ka seda, et kokkulepe Süüria teemal pakub võimalusi suhete parandamiseks ka teistes küsimustes.

Ametniku sõnul lükkas Netanyahu ettepaneku tagasi seetõttu, et tema hinnangul andis just USA sanktsioonide taaskehtestamine võimaluse iraani Süüria teemal mõjutada ning mitte vastupidi. Netanyahu jaoks on ikkagi lõppkokkuvõttes peamiseks küsimuseks Iraani tuumaprogramm ning selle takistamiseks sanktsioonide leevendamine kaasa ei aitavat.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: