Rukki ja nisu kokkuostuhind toob kaasa jahu kallinemise ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Pagar töötamas.
Pagar töötamas.

Rukki ja nisu kokkuostuhinnad Euroopa turul on mullusega võrreldes 30 protsenti kasvanud ja see võib mõjutada ka näiteks jahu hinda ning seeläbi kaasa tuua ka pagaritoodete kallinemise.

Eesti siseturg tarbib aastas umbes 700 000 tonni teravilja, millest 70 protsenti läheb loomasöödaks ja vaid 15 inimtoiduks. 70 protsenti Eesti inimeste tarbitavast teraviljast on nisu ja ligi 30 protsenti rukis.

Maaeluministeeriumi andmetel kasvab Eestis sel aastal teravilja 350 000 hektaril, millest 155 000 hektarit on tali- ja suvinisu all. Saagikoristusega on juba lõpusirgele jõutud rukkipõldudel, mis laiusid ligi 11 000 hektaril.

"Rukist läheb ikkagi enamus inimtoiduks ehk leivaviljaks, kui kvaliteet vähegi kannatab. See osa, mis toiduviljaks ei sobi, kasutatakse piiritusetööstuses. Kuna sel aastal eelmise vihmase sügise tõttu rukkipind üsna oluliselt vähenes, siis sel aastal sellest kodumaisest rukkist võib-olla isegi tuleb veidikene puudu," rääkis Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus 

Tartu Milli teravilja ostujuht Rauno Viljas ütles, et seni on ettevõte oma vajaduse ise ära katnud, aga ta ei välistanud, et seoses väiksema saagikusega on ühel hetkel vaja pöörduda ka naaberriikide poole, et sealt vilja osta. Väiksematest saakidest tingitud hinnatõusu hakkab tundma ka tarbija.

"Loomulikult on mõju olemas, kuna 80 protsenti meie lõpptoodangu hinnast on just nimelt toorme hinna kujundada, siis lõpptoodangu hind peab muutuma, kuna meil lihtsalt ei ole võimalik sama odavalt toodet toota," ütles Viljas. "Kui tugeva mõju see kõik annab lõpptoodangule protsentides või hinnas, seda paraku hetkel veel ei tea."

Nisu-, odra- ja kaerasaagist söövad enamuse ära loomad ja see võib sel aastal karjakasvatajatele muret valmistada.

"Olukord on selline, et vilja müüakse palju juba ka ette ära enne, kui see saak läbi salve on saadud. See vili on siis vaja nüüd kokku saada ja laevadega Eestist välja viia. Kui see vili siit ära viiakse, siis paratamatult võib see kodumaistele söödatööstustele ja ka loomakasvatajatele probleeme tekitada," ütles Sõrmus.

Sõrmus lisas, et põuast tingitud probleemid on siiski vaid osades piirkondades Eestis ja seepärast võib teraviljasektor tervikuna teha isegi keskmise tulemuse. Ta märkis, et kui selgub kogu saagi suurus, siis saab rääkida ka sellest, kas ja kui palju teravilja jääb üle eksportimiseks.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: