Paiguti on põud hävitanud kuni poole viljasaagist

Nisupõld
Nisupõld Autor/allikas: Bluemoose/Wikimedia Commons

Maaeluministeeriumi andmetel on tänavune põud hävitanud 30-50 protsenti suviviljasaagist. Mitu põllumeeste ja talupidajate liitu loodab abi ministeeriumilt, ministeerium omakorda Euroopa Liidult.

Põllumehed ja talupidajad on maaeluministeeriumi poole pöördunud palvega kuulutada põua tõttu välja kriisiolukord põllumajandussektoris. Ida-Virumaa Talupidajate Liidu juhataja Arvo Alleri sõnul on Läti ja Leedu seda juba teinud ning meede aitaks põllumeestel põuakahjudega toime tulla.

"Põhiline probleem on see, et osad on lepingud fikseerinud. Nüüd lepingus, kui ei täida kohustust, siis võib tekkida trahvinõue. Aga see kriisiolukorra väljakuulutamine võimaldab läbi rääkida kokkuostjatega, et mitte rakendada sanktsioone lepingute mittetäitmise eest. Pigem ongi see, et saaks selle väljakuulutamisega kindluse, et riik hoolib maaettevõtjatest ja põllumeestest"

Maaeluministri Tarmo Tamme sõnul kaalub ministeerium liitude ettepanekut. Samuti plaanib ministeerium põllumeeste olukorra leevendamiseks küsida erakorralist toetust Euroopa Komisjonilt.

Analoogset toetust jagas Euroopa Komisjon Balti riikidele ja Soomele ka möödunud sügisel.

Toetust said taotleda taliviljakasvatajad, kel vili liigse vihma tõttu hävines või jäi külvamata. Toona jagati nelja riigi põllumeeste vahel laiali 1,3 miljonit eurot.

Põuakahjudest räägitakse esmaspäeval ka Euroopa Liidu põllumajandus- ja kalanduministrite nõukogu istungil.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: