Iraan noomis USA-d Türgi kiusamise pärast

Mohammad Javad Zarif
Mohammad Javad Zarif Autor/allikas: SIPA/SCANPIX

Iraani välisminister Mohammad Javad Zarif sekkus laupäeval USA ja Türgi tülli ning süüdistas Washingtoni "sanktsioonisõltuvuses ja kiusamises".

USA presidendi Donald Trumpi "juubeldamine NATO liitlasele Türgile tekitatud majandusraskuste üle on häbiväärne", kirjutas Zarif Twitteris.

"Oleme ennegi naabrite eest seisnud ja teeme seda nüüd taas."

Ankaraga ameeriklasest pastori Andrew Brunsoni vahistamise pärast ja veel mitmel põhjusel tülitsev Trumpi teatas reedel otsusest kahekordistada Türgi terasele ja alumiiniumile kehtestatud imporditolle.

Pinged Ühendriikidega on viinud Türgi liiri langusse.

Valuutakursi langus on sel aastal tabanud ka Iraani, osalt Trumpi otsuse tõttu lahkuda 2015. aasta tuumaleppest ja taastada sanktsioonid.

USA-ga kohtumist ei tule

Zarif vastas eitavalt konservatiivse uudisteagentuuri Tasnim küsimusele, kas tal on kavas kohtuda USA välisministri Mike Pompeo. "Ei mingit kohtumist ei tule."

Ta lisas, et USA ametiisikutega ei ole kavas kohtuda ka septembris New Yorgis ÜRO Peeassambleel, millest võtavad osa nii Iraani president Hassan Rouhani kui USA riigipea Donald Trump.

"Trumpi hiljutise (kõnelus)ettepaneku kohta tegime oma ametliku seisukoha teatavaks nii meie kui president. Ameeriklased ei ole ausad ja nende sõltuvus sanktsioonidest ei lase läbirääkimistel aset leida," sõnas Zarif.

Välisministri avaldus on senistest kõige otsesem kõneluste välistamine, sest on spekuleeritud, et majandussurve sunnib Teherani taas Washingtoniga laua taha istuma.

Mais 2015. aasta Iraani tuumaleppest lahknud USA taaskehtestas teisipäeval Iraanile majandussanktsioonid.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: