Leht: Peking plaanib uiguuridest kinnipeetavate massilist transporti

Uiguuri mees vaatamas Urumqis Hiina sõjaväekolonni 2013. aastal.
Uiguuri mees vaatamas Urumqis Hiina sõjaväekolonni 2013. aastal. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Briti ajaleht Times kirjutab, et hiljuti peatati Hiina lääneosas Xinjiangi piirkonnas rongipiletite müük ning see samm on toonud kaasa spekulatsioonid, mille kohaselt kavatsevad võimud hakata raudteedel massiliselt vedama uiguuridest kinnipeetavaid riigi teistesse piirkondadesse.

Inimõiguslaste ja rahvusvaheliste organisatsioonide andmetel on Hiina võimud pidanud terrorismivastase võitluse ja ümberkoolitamisporgrammi raames kinni ligi miljon uiguuri, kirjutab ajaleht.

Uiguuride näol on tegu moslemitest turgi rahvusvähemusega, kes soovivad Hiina lääneosas suuremat enesemääramisõigust, osa ka iseseisvust. Peking süüdistab omakorda uiguuride organisatsioone separatismis ja terrorismis ning on astunud võimuvastasuse mahasurumiseks hulgaliselt jõulisi samme. 2009. aastast saadik on piirkonnas esinenud ka vägivalda, sealhulgas ka väidetavate uiguuri äärmuslaste rünnakuid. Piirkonna olukorrast ülevaate saamist takistab ka see, et rahvusvahelise meedia võimalused toimuvat kajastada on piiratud.

Väidetavalt on võimud lukustanud ligi miljon uiguuri keskustesse, kus neid sunnitakse läbima "deradikaliseerimisprogrammi" ning ütlema lahti oma usutunnistusest. Hiina valitsus on need süüdistused tagasi lükanud ning eitab uiguuride etnilist ja usulist tagakiusamist. Pekingi sõnul pakutakse radikaalselt meelestatud uiguuridele hoopis ametialast ümberõpet ja võimalust äärmuslusest loobuda.

Saksamaal baseeruva Uiguuride Maailmakongressi kõneisik Dilxat Raxit arvas Timesiga rääkides, et Peking soovib kinnipeetavaid mujale toimetada selleks, et saaks usutavamalt eitada väiteid, et Xinjiang piirkonnas asuvad suured interneeritute laagrid.

Ning niivõrd suure hulga inimeste transportimiseks läheb vaja ka raudteesüsteemi ajutist kontrolli alla võtmist, lisas ta.

Allikate väitel soovivad Hiina võimud kinnipeetavate mujale viimist teha ka seetõttu, et piirkonna kinnipidamisasutused on ülerahvastatud. Samuti oleks mujal Hiinas vähem seoseid kinnipeetavate ja valvurite vahel. Väidetavalt on selliseid kinnipeetavate liigutamisi toimunud juba Xinjiangi erinevate prefektuuride vahel.

Xinjiangi piirkonna raudteevõimud teatasid eelmisel kuul, et rongipiletite müük peatatakse 22. oktoobril operatiivpõhjustel. Piletimüügi jätkamise kuupäeva pole veel teatatud.

Uiguuride interneerimise teema on juba pikemat aega olnud üheks vaidlusteemaks USA ja Hiina suhetes ning välisminister Mike Pompeo nimetas eelmisel kuul Pekingi poliitikat selles küsimuses kohutavaks tagakiusamiseks. Hiinat on samal põhjusel kritiseerinud ka paljud USA kongressi rahvasaadikud, nii vabariiklased kui ka demokraadid. Nemad nõuavad ka sanktsioonide kehtestamist uiguuride tagakiusamisega seotud Hiina ametnikega suhtes.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: