Uiguurid nõuavad Hiinalt vangistatud lähedaste kohta videotõendeid

Hiina poolt avaldatud video stoppkaader, kus on näha, kuidas mees nimetab end Abdurehim Heyitiks.
Hiina poolt avaldatud video stoppkaader, kus on näha, kuidas mees nimetab end Abdurehim Heyitiks. Autor/allikas: AP/Scanpix

Väljaspool Hiinat elavad uiguurid käivitasid rahvusvahelise Twitteri-kampaania, et saada kinnitust, et nende vangistatud sugulased veel elus on.

Kampaania sai alguse veebruari alguses Hiina võimude avaldatud videost, millel vangistuses surnuks väidetud tuntud uiguurist muusik Abdurehim Heyit räägib, et teda ei ole vangistuses halvasti koheldud, vahendas Yle.

2017. aastal Xinjiangi Uiguuri autonoomses piirkonnas kadunuks jäänud ja Hiina võimude vahistatud Heyit räägib 25-sekundises videopöördumises, et on uurimise all seoses Hiina seaduste rikkumisega.

Erinevad uiguuride organisatsioonid väljaspool Hiinat on videolõigu ehtsuse kahtluse alla seadnud.

Video avaldamise järel hakkasid uiguurid nõudma Hiina võimudelt videotõendite avaldamist oma lähedaste kohta, kes viibivad vangilaagrites. Hiina nimetab neid vangilaagreid ümberõppelaagriteks.

Twitteris avaldavad uiguurid märksõna #MeTooUyghur all pilte ja nimesid kadunuks jäänud uiguuridest, kes on Hiina võimude poolt arvatavalt vangistatud.

Hiina on oluliselt piiranud uiguuride ja ka teiste moslemite välissuhtlust.

Hiinas elab üle 10 miljoni uiguuri. Suuremad uiguuride kogukonnad on ka Kasahstanis, Mongoolias, Türgis, Afganistanis ning mujal Kesk-Aasias, samuti Saksamaal, Pakistanis, Indoneesias, Austraalias, Taiwanil ja Saudi Araabias.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: