Hääl: ilma LNG-terminalita on Eesti-Soome gaasijuhtme mõju tagasihoidlik ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Balticconnectori gaasijuhe hakkab ühendama Eestit ja Soomet
Balticconnectori gaasijuhe hakkab ühendama Eestit ja Soomet Autor/allikas: ERR

Alexela Groupi suuromaniku Marti Hääle hinnangul ilmneks Eesti-Soome gaasijuhtme tegelik väärtus siis, kui tekiks ka alternatiivne gaasitarne allikas LNG-terminali kujul, enne seda jääb mõju aga tagasihoidlikuks.

Elering teatas teisipäeval, et sõlmis lepingud Eesti-Soome gaasiühenduse Balticconnectori kahe kompressorjaama ehituseks. Ettevõte näeb selles viimast suurt sammu Eesti-Soome gaasiühenduse käivitamiseks 2020. aastal.

Marti Hääl rääkis ERR-ile, et praegu ühendatakse turugusid, kus gaas tuleb valdavalt ühelt tarnijalt ja ühest kohast, mistõttu on selle mõju tagasihoidlik.

"Selle juhtme tegelik väärtus ilmneb siis, kui selle peale tekiks ka alternatiivse gaasitarne allikas ehk LNG-terminal, mille kallal on juba ammu vaeva nähtud ja ma usun, et see ühel hetkel kindlasti tuleb. Siis on sellel torul nende kahe turu ühendamisel kindlasti suur tähtsus," märkis ta.

Hääle sõnul on muu maailma praktikat vaadates selge, et üleminekul senistelt kütustelt taastuvatele ja keskkonnasõbralikumatele lahendustele on gaas parim lahendus ja sild nende kahe maailma vahel. Ka Eestil ei ole ilmselt teist teed.

Küsimusele, kas gaasi hind turgude ühendamise järel kallineb, vastas Hääl, et ei julge seda kommenteerida - kõige olulisem oleks saada toru peale sõltumatu teine tarneallikas, mis annaks kindlust, et on parim võimalik turuhind.

"Praegu sõltub see sellest, mis hinnaga Gazprom gaasi kas Soome poolt torusse või Eesti või Läti poolt torusse laseb. /.../ Kui praegu vaadata üldist turusituatsiooni, siis gaasi hind Soomes on soodsam kui Eestis. Kas Soomes läheb [hind] kallimaks selle ühenduse tagajärjel või mitte, sõltub väga hinnapoliitikast, mida Gazprom kasutama hakkab, kui need turud ühendatud on. Praegu on võimalik erinevat hinda mängida nendel turgudel," tõdes ta.

Hääl selgitas, et lõpptarbijale ei ole hind Soomes soodsam, sest infrastruktuuri kulud, põhivõrgu ja jaotusvõrgu kulud on Soomes kõrgemad kui Eestis gaasivõrgul.

"Eesti tarbijale tõenäoliselt mingisugune mõju sellest tuleb juba sellesama võrgutariifi kaudu, aga see ei ole teada, kui suur see saab olema," nentis ta.

Hääl lisas, et Balticconnectorisse tehtavad investeeringud ja selle ülalpidamiskulud peavad lõpuks kinni maksma ikkagi Eesti ja Soome gaasitarbijad. Kui aga vaadata suurt pilti ja jätta tähelepanuta investeeringute järjekord, mis on erasektoris hästi oluline, siis on kindlasti näha ka positiivseid stsenaariume. Võrreldes võimalusega tuua LNG-d ainult Eesti või ainult Soome turule, loob olukord, kus turud on ühendatud ja toimivad samade reeglite järgi, paremad eeldused parema hinnaga alternatiivkütuse toomiseks.

Investeeringute järjekorra puhul on aga tema sõnul häda selles, et teise investeeringu, mis puudutab regionaalset LNG-terminali, tulevik on poliitiliste mängude tõttu üldse küsitav.

"Me ehitame Soomes väikest terminali, mis regionaalset võimekust ei taga, ja tegeleme Paldiskis ka edasi, aga kindlasti mitte selle plaaniga, et oleksime regionaalne varustuskindluse pakkuja. Need poliitilised mängud, mida on riigid ja poliitikud aastate jooksul viljelenud, on põhjustanud palju segadust ja ebakindlust ning investeeringud on jäänud tulemata," tõdes Hääl. "Seda ma pean silmas järjekorra all - asjad peaksid olema selged ja siis on võimalik asjad ellu viia ilmselt kõige väiksma kuluga ka turule, tarbijale."

Praegu on Hääle sõnul mindud veidi kallimat teed. Samas märkis ta, et kui kümne aasta pärast peaks ühisturg toimima ja tekkinud on ka LNG-terminale, nii et tagatud on varustuskindlust parima võimaliku maailmaturu hinnaga gaasitarbijale ning ka tööstused on saanud selle tõttu meie regioonis areneda, siis võib öelda, et lõpp hea, kõik hea.

"Aga täna on see spekulatsioon," lisas Hääl.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: