USA president tühistas CIA endise juhi ligipääsu salastatud infole

{{1534383660000 | amCalendar}}
CIA eksdirektor John Brennan.
CIA eksdirektor John Brennan. Autor/allikas: Saul Loeb/AFP/Scanpix

USA president Donald Trump tühistas Luure Keskagentuuri (CIA) endise juhi John Brennani ligipääsu salastatud infole, teatas kolmapäeval Valge Maja.

Valge Maja tõi peamise põhjusena välja Brennani käitumise, mille liigitas ebastabiilseks. Brennan on tuntud Trumpi administratsiooni terava kritiseerimise poolest.

"Ajalooliselt säilib endistel luure- ja korrakaitseagentuuride juhtidel ligipääs salastatud informatsioonile ka pärast ametist lahkumist, et nad saaksid konsulteerida enda järglastega, kuid mister Brennani puhul kaalub risk tema ebastabiilse käitumisega seoses kasu üle," vahendas Trumpi sõnu Valge Maja pressiesindaja Sarah Sanders.

USA president ähvardas juba möödunud kuul, et kaalub kuuelt endiselt kõrgelt julgeolekuametnikult salastatud informatsioonile juurdepääsuloa äravõtmist, kuna nad on kritiseerinud tema administratsiooni.

Sanders teavitas juulil lõpupäevil, et president "uurib mehhanisme", jätmaks sellest loast ilma Luure Keskagentuuri (CIA) endine direktor Brennan ja veel viis isikut, kes on olnud kõige tundlikumatel ametikohtadel valitsuses - endine FBI direktor James Comey, riikliku luureameti endine direktor James Clapper, endine CIA direktor Michael Hayden, endine riiklik julgeolekunõunik Susan Rice ning endine FBI asedirektor Andrew McCabe.

Sanders süüdistas neid salastatud teabele juurdepääsulubade politiseerimises "alusetute süüdistuste" esitamisega nagu oleks Trumpi administratsioonil olnud kohatuid kontakte Venemaaga või olnud mõjutatud Venemaast.

"Fakt, et need juurdepääsulubadega inimesed on esitanud neid alusetuid süüdistusi, annab kohatu legitiimsuse süüdistustele, millel pole tõendeid," sõnas Sanders.

Trump sidus hiljem usutluses ärilehele Wall Street Journal Brennani riigisaladuse loa tühistamise esmalt Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) ja seejärel eriprokurör Robert Muelleri juhitud juurdlusega Venemaa sekkumise suhtes USA 2016. aasta presidendivalimistesse. "Ma nimetan seda kallutatud nõiajahiks, see on pettus. Ja need inimesed juhtisid seda!" ütles Trump ajakirjale, lisades, et tema hinnangul tuli midagi ette võtta.

Valge Maja avalduses Venemaaga seotud juurdlust ei mainitud, küll aga vahendati selles Trumpi sõnu, mille järgi ta "täidab oma põhiseaduslikku ülesannet kaitsta riigi salastatud teavet".

Esindajatekoja luurekomitee kõrge liige, California demokraat Adam Schiff märkis, et "juurdepääsulubade politiseerimine vastulöögi andmiseks endistele riikliku julgeoleku ametnikele, kes kritiseerivad presidenti, looks uue kohutava pretsedendi".

Ähvardus jätta endised kõrged julgeolekuametnikud ilma juurdepääsust salastatud informatsioonile tähistab eskaleerumist presidendi sõjas USA luurekogukonna liikmete vastu.

Brennan süüdistas Trumpi püüetes piirata sõnavabadust

Brennan süüdistas president Donald Trumpi poliitiliselt motiveeritud püüetes piirata sõnavabadust.

"See samm on osa härra Trumpi laiemast püüdest vaigistada sõnavabadust ja karistada kriitikuid," ütles CIA endine direktor. "See peaks kõiki ameeriklasi, sealhulgas elukutselisi luuretöötajaid, tõsiselt muretsema panema oma arvamuse väljaütlemise hinna kohta. Minu põhimõtted on väärt palju rohkem kui load. Ma ei anna järele."

Usutuluses telekanalile MSNBC, kus ta töötab analüütikuna, ütles Brennan: "Kui härra Trump usub, et see viib minu kadumiseni või vaikimiseni, eksib ta rängalt".

Kõigest paar tundi enne Trumpi otsuse teatavaks tegemist süüdistas CIA endine juht vabariiklasest presidenti suutmatuses "vastata sündsuse, tsiviliseerituse ja moraalikindluse miinimumstandarditele".

Trumpi ja Vene presidendi Vladimir Putini kohtumise järel juulis ütles Brennan, et USA presidendi esinemine ei olnud midagi "vähemat riigireetmisest".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: