Trump kaalub vastusamme teda kritiseerinud eksjulgeolekuametnikele

{{1532398200000 | amCalendar}}
Vasakult: endine FBI juht James Comey, endine luuredirektor James Clapper ja CIA endine juht John Brennan Senatis.
Vasakult: endine FBI juht James Comey, endine luuredirektor James Clapper ja CIA endine juht John Brennan Senatis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA president Donald Trump kaalub kuuelt endiselt kõrgelt julgeolekuametnikult salastatud informatsioonile juurdepääsuloa äravõtmist, kuna nad on kritiseerinud tema administratsiooni.

Valge Maja pressisekretär Sarah Huckabee Sanders ütles esmaspäeval, et president "uurib mehhanisme", jätmaks sellest loast ilma Luure Keskagentuuri (CIA) endine direktor John Brennan ja veel viis isikut, kes on olnud kõige tundlikumatel ametikohtadel valitsuses - endine Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) direktor James Comey, riikliku luureameti endine direktor James Clapper, endine CIA direktor Michael Hayden, endine riiklik julgeolekunõunik Susan Rice ning endine FBI asedirektor Andrew McCabe.

Sanders süüdistas neid salastatud teabele juurdepääsulubade politiseerimises "alusetute süüdistuste" esitamisega nagu oleks Trumpi administratsioonil olnud kohatuid kontakte Venemaaga või olnud mõjutatud Venemaast.

"Fakt, et need juurdepääsulubadega inimesed on esitanud neid alusetuid süüdistusi, annab kohatu legitiimsuse süüdistustele, millel pole tõendeid," sõnas Sanders.

Esindajatekoja luurekomitee kõrge liige, California demokraat Adam Schiff märkis, et "juurdepääsulubade politiseerimine vastulöögi andmiseks endistele riikliku julgeoleku ametnikele, kes kritiseerivad presidenti, looks uue kohutava pretsedendi".

Sihtmärkide sõnul on tegu tähtsusetu kättemaksuga

Valge Maja nimekirjas mainitud eksametnikud aga teatasid kommentaariks, et tegemist on madalas stiilis kättemaksuga kriitika alla sattunud presidendi poolt ning osa neist juhtis tähelepanu sellele, et nende juurdepääsuluba salastatud informatsioonile lõppes paralleelselt töösuhtega ning seega pole Trumpil midagi, mida saaks neilt üleüldse ära võtta, vahendasid Axios ja Hill.

"See on väga, väga madal asi, mida teha," nentis endine luuredirektor (DNI) Clapper CNN-i intervjuus. "Poliitilistel põhjustel on see madal kättemaksuviis. Tundub, et selle eest, et oleme presidendi vastu sõna võtnud, mis minu meelest on kõigi puhul ajendatud meie siirast murest president Trumpi pärast."

"Aga juurdepääsuloal salastatud informatsioonile pole midagi pistmist sellega, kuidas mina või keegi meie seast presidenti suhtun. Ja ma ei saa mingeidbriifinguid. Ja mul ei ole ligipääsu salastatud informatsioonile. See on otseselt olnud lihtsalt viisakus, et kunagistel kõrgetel ametnikel on säilitatud juurdepääsulubasid."

NSA endine direktor Michael Hayden omakorda lausus Twitteris: "Ma ei käi salastatud briifingutel. Sellel pole mingit mõju sellele, mida ma ütlen või kirjutan."

FBI endise asedirektori Andrew McCabe'i kõneisik Melissa Schwartz rõhutas, et McCabe'i juurdepääsuluba tühistati kohe pärast töölt lahkumist ja FBI kinnitusel on see tavapärane praktika. "Võiks arvata, et Valge Maja kontrollib enne FBI-st üle, kui hakkab ajakirjanikele säravaid asju pilduma..."

Ka FBI eksjuht James Comey kinnitas väljaandele Lawfare Blog, et mingit juurdepääsuluba, mida Trump tühistada saaks, tal pärast töölt lahkumist ei ole.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: